Stree (2018)

40%
Indický horor je prostě škatulka sama pro sebe.

Stree

Indie, 2018, 128 minut

 

Režie: Amar Kaushik

Scénář: Raj Nidimoru, Krishna D. K., Sumit Arora a Pawan Sony

Hrají:

Rajkummar Rao (Vicky)

Shraddha Kapoor (Žena beze jména)

Pankaj Tripathi (Rudra)

Aparshakti Khurana (Bittu)

 

Indický horor je v podstatě subžánr sám o sobě. Tyhle film jsou tak specifické, že si prostě zaslouží kategorii samy o sobě. Vždycky trochu doufám, že se bude jednat o výjimku, že další indický horor, který uvidím, bude trochu jiný, méně bollywoodský, více hororový, ale „Stree“ je jen další ukázkou toho, že to prostě nejde a že i v hororu chtějí Indové pořádný spektákl. I když spektákl...

Hlavně barevně.

Indům se líbí, když je zaměřeno na postavy, líbí se jim, když jsou postavy hezky zabírány, je tam bohatá výprava a také se tam zpívá. V tomhle není snímek „Stree“ výjimkou, protože přesně tohle divák dostane. A do toho trochu duchařský příběh, který ale nemá potřebnou atmosféru, jen pár scén, o nichž by bylo možné polemizovat, že jsou do jisté míry hororové. Bát se rozhodně nebudete.

Se i nasmějeme.

Hororové prvky vycházejí z legendy, která se šířila v oblasti Karnataka především v 90. letech minulého století. Je to legenda celkem klasického ražení, alespoň v Asii, ale není na ní nic vyloženě speciální. Prostě taková urban legend. Muži v malém městečku se po nocích bojí, aby si pro ně nepřišel pomstychtivý ženský démon, který je označován jako Stree. Setkání s ní totiž nekončí dobře.

Že bychom se i báli?

Dvě hodiny se pak koukáte na bandu lidí, kteří se snaží s touhle hrozbou vypořádat. Hlavně je tu tedy mužské osazenstvo, které je zároveň ohroženo tím, že mohou skončit rukou démonky. Jenže bohužel v sobě snímek nemá skoro žádné napětí a svou zdlouhavostí a utahaností dokáže spíše nudit, než aby děsil. Já bych to označení „horor“ klidně vynechal a dal tomu žánr fantasy.

I duch tam je. Vlastně to je i v titulu.

U snímku „Stree“ mám prostě problém s tím, že tvůrcům nejde primárně o hororový žánr, ale pořád jim jde hlavně o to, aby se zalíbili divákům. Takže je tu láska, tajemná, i když zase ne tolik, a pak je zde i trochu té srandy. Tenhle guláš prostě v hororu fungovat nemůže a já primárně snímek jako horor hodnotím. „Stree“ je slabý čajíček, na který se zvládne podívat kdokoli. Kohokoli to ale bavit nebude.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář