Super 8 (2011)

75%
J. J. Abrams se vydává po stopách Stevena Spielberga a natáčí "E. T. - Mimozemšťana" po svém. Temněji, akčněji a lépe. Přesto se jedná o film, na který se může podívat celá rodina. Za následky ale neručím.

 

Super 8

Super 8

USA, 2011, 112 minut

 

Režie: J. J. Abrams

Scénář: J. J. Abrams

Hrají:

Joel Courtney (Joe Lamb)

Riley Griffiths (Charles)

Ryan Lee (Cary)

Kyle Chandler (Jackson Lamb)

Elle Fanning (Alice Dainard)

 

Co je to „Super 8“ v názvu filmu? Určitě jste už o tom slyšeli anebo se k vám informace dostala spolu s filmem, ale pouze pro shrnutí, „Super 8“ je kamera, na kterou se dříve hodně natáčelo a díky tomu, že se jednalo o kameru poměrně lehkou a tedy přenosnou, mohli se na ní zaučovat i amatéři, kteří se chtěli stát filmovými režiséry anebo prostě jen kameramany. Stejně je na tom i Charles, který se svými kamarády a jednou kamarádkou natáčí zombie horor a snaží se tak dostat na festival a případně i skutečně prorazit a stát se uznávaným, někdy v budoucnu.

Všechno začalo poměrně nevinným natáčením.

J. J. Abrams je člověk, který ví, jak nadchnout diváky, jak jim předvést něco, co ještě neviděli. Dokázal posunout hranice televizní zábavy se seriálem „Ztraceni“, resuscitoval umírající „Mission Impossible“, což se samo o sobě zdálo nemožnou misí, a nakonec i natočil jeden z nejlepších filmů, které můžeme označit za „found footage“, tedy nalezené pásky, mezi které patří např. Záhada Blair Witch. Film „Monstrum“ byl skutečně zážitek, a já se přiznám, že jsem si myslel, že „Super 8“ bude něco podobného. Mýlil jsem se, i když rozhodně ne v tom, že Abrams ví, jak natočit scény efektní a silné, stejně jako je schopen natočit příběh s city a dětmi.

Na nádraží, zrovna při natáčení vyhrocené scény, dojde k havárii.

Nejen, že se Steven Spielberg ujal produkce a své jméno vystavoval hned vedle Abramsova, ale ono je na celém filmu tak nějak poznat, v kom se Abrams jako režisér zhlédl. Alespoň tedy v „Super 8“. Je to totiž film, který by klidně mohl natočit sám Spielberg, neboť upomíná na filmy jako „E. T. – Mimozemšťan“, trochu i „Jurský park“, ale prvek dětský můžeme najít v mnoha Spielbergových filmech. Ale nejde jen o to, že se zde děti vůbec objevují, navíc v hlavní roli, ale jde o to, že jejich role je naprosto zásadní a sledujeme jejich vývoj a kontrast mezi jejich počínáním a počínáním dospělých. Děti se chovají jako skuteční hrdinové, kdy jsou schopny nezištně a skoro až naivně vyrazit na pomoc své kamarádce, kterou „něco“ uneslo. Dospělí jsou vedle toho falešní, lžou, snaží se skrývat a když už někomu pomáhají, tak teprve ve chvíli, kdy si uvědomí, na čem skutečně záleží. Je zvláštní, jak děti tohle vědí, ale v dospělosti to zapomenou.

A že je to havárie pořádná - rozhodně doporučuji zhlédnout.

„Super 8“ má hodně společného právě s „E. T. – Mimozemšťanem“. Příběh je velmi podobně laděn a nakonec i ten mimozemšťan tu je, dokonce, i když je to obrovská zrůda, je podán jako tvor, který má určité emoce a který nechce nic jiného, než odejít ve svém plavidle. A tak je konec snímku spielbergovský jak blázen a já jen doufám, že Abrams nevyměkl jako jeho starší kolega. Nutno ale říct, že efekty jsou skvělé, režisér/scénárista ví, jak scénu podat, a to i v případě, kdy se jedná jen o natahování a kdy nám předvádí nějaké to klišé rodinného filmu. Ve scénách, kde má film děsit, děsí dost dobře, navíc se nevyhýbá ani krvi, to zdaleka ne, a proto budu ve srovnání s „E. T. – Mimozemšťanem“ „Super 8“ hodnotit vždy výše. Taky proto, že to není tak příšerně patetické.

Ale konec dobrý, všechno dobré.

Skoro se chce říct, že na co Abrams sáhne, to se promění ve zlato. Co si budeme povídat, z pohledu čísel bylo „Super 8“ úspěch, otevírací víkend měl film jako jen málo hororů a jako jen málo filmů v roce 2011. Film není pouze hororem, stejně jako není klasickým rodinným filmem, ale pokud máte rádi napětí, rádi se necháte poděsit a užíváte si skutečně skvělé digitální scény, jako je ta s havárií vlaku, Abrams vás prostě neomrzí a vy se budete těšit na každý jeho film.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (příšery, mimozemšťani, děti, found footage)


Přidat komentář