Survival of the Dead (2009)

50%
Pslední film George A. Romera je samozřejmě o zombie.

Survival of the Dead

Kanada, USA, 2009, 90 minut

 

Režie: George A. Romero

Scénář: George A. Romero

Hrají:

Alan Van Sprang (Sarge)

Joshua Peace (D. J.)

Hardee T. Lineham (Vaughn)

Eric Woolfe (Kenny)

 

Snímek „Survival of the  Dead“ se nakonec stal posledním filmem, který George A. Romero natočil. Asi je trochu osudem, že tenhle jeho poslední snímek se vrací k tomu, co ho proslavilo nejvíce, tedy k zombie žánru. Bohužel se v roce 2009 ukázalo, že už neměl George A. Romero v tomhle ohledu moc co říct a jeho poslední, celkem šestý zombie zářez, se jeví hodně vyčpělý.

 Vypadají nemocně.

„Survival of the Dead“ je skoro až moc typickým zombie snímkem, a to bohužel i v tom smyslu, že je pojat spíše nevážně než vážně, a vy byste se měli u některých scén dokonce třeba i smát. Moc se to nepodařilo, rozhodně to není třeskutá komedie. Ale přece jen by to nebyl Romero, aby nepřišel s něčím trochu jiným, bohužel ve formě, která se jeví jako moc minimalistická.

 Vojáci pomohou?

Co fungovalo v roce 1968, už nemusí fungovat v roce 2009, ale aspoň to scénář omlouvá tím, že se postavy ocitnou na ostrově kdesi v Atlantiku nedaleko pobřeží Severní Ameriky. Dobře, takové prostředí je pro zombie horor docela vhodné. Lidé, kteří se na ostrově objeví, chtějí přežít, což název tak nějak naznačuje, ale jsou tu i tací, kteří chtějí něco jiného než jen obyčejné přežití.

 Hlavně si je držet od těla.

Snímek „Survival of the Dead“ se zaměřuje na to, že se skupina lidí snaží o to, aby našla lék na zombie nákazu. Tohle je to lehce jiné, co George A. Romero do filmu přináší a umožňuje mu to mít ve filmu docela dobré finále. Na druhou stranu i u toho finále můžete mít pocit, že se trochu opakuje. Anebo to budete brát jako odkaz na „Noc oživlých mrtvol“ a uzavření kruhu.

 A ujet na koni.

George A. Romero se snímkem „Survival of the Dead“ rozloučil se žánrem a je vidět, že je to rozloučení spíše průměrné, pro některé možná dokonce podprůměrné. I tak se mu ale musí nechat, že se mu do celkem obyčejného dějového rámce podařilo dostat některé myšlenky, které odkazují na jeho sociálně kritické schopnosti, které předvedl ve své první zombie trilogii.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (zombie, survival)


Přidat komentář