Ten druhý (1972)

70%
Jeden chlapec hodný, jeden chlapec zlý.

Ten druhý

The Other

USA, 1972, 108 minut

 

Režie: Robert Mulligan

Scénář: Tom Tryon

Hrají:

Uta Hagen (Ada)

Diana Muldaur (Alexandra)

Chris Udvarnoky (Niles Perry)

Martin Udvarnoky (Holland Perry)

 

Děti jsou hodně vděčné téma, které se v hororech objevuje jakoby od nepaměti, i když je pravda, že ve filmové historii začínají nabírat na obrátkách především v 60. letech, i když za takového průkopníka je možné vidět snímek „The Bad Seed“ z roku 1956. Ani snímek „Ten druhý“ ale není úplný nováček, protože byl natočen již v roce 1972 a snad i díky tomu si udržuje silnou atmosféru.

 Prostě jen chlapec...

Snímek „Ten druhý“ vypráví o jedné venkovské rodině ve Spojených státech amerických. Rodina žije tak trochu odříznuta, ale není to nic, co by bylo až nějak moc divné. Kontakt s okolím mají, nejsou skutečnými podivíny, jak jsme si později u americké rodiny v hororech zvykli. Prostě jen žijí na venkově, vedou si svůj život, když se jim do něho narodí dvojčata. Krásná to událost. Alespoň než vyrostou.

 A přitom to tak děsivé nevypadalo.

Jedná se tedy o celkem klasický snímek o tom, jak se žije na venkově, a nějakou dobu to skoro vypadá, že to ani nebude v ničem vynikat a že to vlastně ani nebude horor. Prostě jen film o jedné rodině. Alespoň do chvíle, než se stane první nešťastná událost a někdo se zraní, anebo dokonce zemře. Pak si postupně začnete uvědomovat, že tu je nejspíš něco, co tak úplně nehraje, něco, co není v pořádku.

 Měl by být potrestán.

Tvůrcům se daří ve filmu skoro až neskutečným způsobem gradovat atmosféru, kdy po prvních chvílích, kdy si myslíte, že sledujete rodinný film, maximálně drama o dospívání, se postupně dostáváte ke scénám, z kterých skutečně mrazí a u nichž chcete, aby co nejrychleji skončily, protože moc dobře víte, že se musí stát něco hrozného. A také se něco hrozného stane. A do toho pak promluví babička rusky a vy máte potvrzeno, že ještě něco špatného přijde.

 Pokud už není pozdě.

„Ten druhý“ je jeden z těch starších filmů, které vám mohou snadno dokázat, že na věku nezáleží a že dobrý horor se mohl točit v minulosti stejně jako teď. Popravdě mám pocit, že v minulosti se těch dobrých hororů točilo mnohem více a že současní filmaři trochu zapomínají na to, jak člověka vyděsit. Je jen málo takových, kterým se to daří a kteří dovedou vytvářet podobně gradující atmosféru jako tvůrci snímku „Ten druhý“.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (děti)


Přidat komentář