The Boogens (1981)

60%
Copak to čeká na neopatrné horníky v dole na stříbro?

The Boogens

USA, 1981, 95 minut

 

Režie: James L. Conway

Scénář: Thomas C. Chapman, David O'Malley a Jim Kouf

Hrají:

Rebecca Balding (Trish Michaels)

Fred McCarren (Mark Kinner)

Anne-Marie Martin (Jessica Ford)

Jeff Harlan (Roger Lowrie)

 

Jednoduchý příběh o tom, jak hloubení v zemi přivedlo na lidi katastrofu. Vlastně je to podobné jako v „Pánovi prstenů“ s trpaslíky. Tak hluboko kopali, tak domýšliví byli, až se jim to stalo osudným a probudili něco, na co neměli sílu, co nedokázali porazit. A na vlas stejně je to i ve snímku „The Boogens“, kde tedy nedolují trpaslíci z fantasy světa, ale lidé z toho našeho.

Ve sprše už se událo nehezkých scén...

Malá skupina lidí se snaží o to, aby byly znovuotevřeny doly na stříbro, které byly před sto lety uzavřeny. Možná by bylo dobré naslouchat důvodům, proč armáda musela doly uzavřít, protože y se pak místní nejspíš vyhnuli tomu, že je něco začne masakrovat. V dole totiž žijí tvorové, kteří se rádi krmí na lidském mase a rozhodně jsou rádi, když se jim uvolní cesta z temnoty ven.

Něco po ní jde.

A v tu chvíli, tedy ve chvíli, kdy jsou tunely znovu otevřeny, začíná boj o život pro všechny. I když teda hlavně pro mladé a pro slečny, které se zrovna sprchují. Jasně, že tohle je horor, který chtěl upoutat publikum, a tak moc není čemu se divit – sexy scény zde prostě najdete, protože tvůrci byli přesvědčení o tom, že tohle diváci chtějí vidět. A jo, oni asi chtějí. I dneska.

Čeho se pořád tak bojí?

Odhalená prsa rozhodně ale na dobrý horor nestačí a musí se nechat, že tvůrci snímku „The Boogens“ ještě jeden trumf v ruce měli. Tím trumfem jsou samotné příšerky, které se zde objevují. Na jednu stranu jsou to takové bizarní hnusy, ale na druhou stranu je to něco originálního, co rozhodně potěší z hlediska designu. Není to vyloženě úchvatné, ale hezky divné ano.

Ježíš! Co to je?!

Americký snímek „The Boogens“ je takovou hezkou ukázkou své doby, tedy 80. let, kdy letěli slashery a kdy ještě bylo co točit a mělo to správnou atmosféru. I tak jednoduchý nápad jako příšerky z dolů se tak podařilo přetavit v něco celkem funkčního, i když co si budeme povídat, tohle je jednohubka, na níž se podíváte jednou, ale víckrát už asi nebudete mít potřebu film vidět.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (slasher, příšery, survival)


Přidat komentář