The Changeling (1980)

70%
"The Changeling" je filmem, který se vás snaží odrovnat hned od začátku. Musím říct, že prvotní šok se docela daří, ale je to trochu v kontrastu s tím, co následuje.

 

The Changeling

Kanada, 1980, 107 minut

 

Režie: Peter Medak

Scénář: Russell Hunter, William Gray a Diana Maddox

Hrají:

George C. Scott (John Russell)

Trish Van Devere (Claire Norman)

Melvyn Douglas (Senátor Joe Carmichael)

Jean Marsh (Joanna Russell)

 

„The Changeling“ rozhodně není film, od kterého byste se měli dočkat slitování. Již na začátku dává jasně vědět, že tohle bude depresivní horor, který postrádá naději. Úvodní scéna je velmi silná a zanechá ve vás pocit temnoty, stejně jako zanechala v hlavním hrdinovi Johnovi. Jede s ženou a dcerkou na výlet, který ovšem nekončí, jak doufali. Je zima, silnice jsou pokryté břečkou a oni musí zastavit kvůli poruše auta. Jenže ostatní řidiči jsou nezodpovědní, jezdí rychle, a tak John z telefonní budky sleduje, jak je jeho rodina doslova rozmačkána jejich vlastním odstaveným vozem.

Podobná schodiště nemusí být úplně bezpečná.

Johna nečekají příjemné dny. S každým známým objektem se mu vrací vzpomínky. Jak prochází místem, kde bydleli, vidí stále svou dcerku. Chybí mu obě, a tak udělá jedinou věc, kterou může. Odejde z domu, kde spolu bydleli, a nastěhuje se do nového. Je to pochopitelné. Chce zapomenout. Potřebuje nové prostředí, které nezná, na které nemá žádné krásné vzpomínky. Jenže pokud si myslel, že v novém prostředí najde klid, hodně se mýlil. V domě totiž straší.

Že by konečně viděl ducha?

Peter Medak ukázal, že má pro hororovou atmosféru cit. Je kanadským režisérem, který se hlavně profiluje na televizních obrazovkách, ale natáčel i pro velké plátno. „The Changeling“ zůstává jeho největším úspěchem, který už pravděpodobně nepřekoná. Dokázal natočit horor o strašidelném domě, kde nechybí nic, co by dobrý snímek měl mít. Velké prostory, kde se může skrývat v podstatě cokoli, stíny, noc, během níž se většina děje odehrává. Do jisté míry je to klišovité, ale když se to správně pospojuje, vytvoří se atmosféra, která stojí za to.

Zajímavá výzdoba.

Horor by měl být v prvé řadě děsivý, čímž myslím, že by měl vyvolat strach. „The Changeling“ tohle dokáže. Již první návštěva v novém domě a Johnův odchod je rámována neskutečně jednoduchým prvkem, který vás ale nabudí na další dění. John odejde, dům zůstává prázdný a my sledujeme piano, které bylo pod prostěradlem, ale on sám ho sundal, aby si mohl zahrát. Hudební nástroj sám od sebe zahraje mrazivý tón. Cesta pro zajímavý horor je otevřena.

Vozík by potřeboval trochu oprášit.

„The Changeling“ je mysteriózním detektivním hororem, kde s tím, jak více odhalíme, tím horší věci se začínají dít. John nemusí být úplně sympatickým hrdinou, ale jeho osobní tragédie se náhle dostává do pozadí a do popředí naopak míří problémy, které se objevují s novým domem a které výrazně ovlivňují jeho život. Výtečně natočený horor, u kterého se v noci rozhodně budete bát.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (duchové, béčka)


Přidat komentář