The Collector (2009)

70%
Sběratel lidských těl ukazuje, jak náročná je jeho práce a jak krvavá musí být, aby z toho měl ten správný požitek.

The Collector

USA, 2009, 90 minut

 

Režie: Marcus Dunstan

Scénář: Patrick Melton a Marcus Dunstan

Hrají:

William Prael (Larry Wharton)

Diane Ayala Goldner (Gena Wharton)

Juan Fernández (Sběratel)

Josh Stewart (Arkin)

 

„The Collector“ je jedním z těch filmů, o kterých člověk slyší docela dost, ale úspěšně se mu nějakou dobu vyhýbá. Tohle je kousek, kde vás hned zaujme plakát, protože je na něm vrah, který by mohl být celkem zajímavý. Stahuje si přes hlavu masku a utahuje si ji. Čiší z toho něco, co rozhodně nelze označit za pozitivní pocity. Je to něco, co ve vás okamžitě vzbudí podvědomý strach. Co za člověka by si bral masku? Navíc v tom gestu je i síla, kterou se vrah rozhodně prezentuje.

Jako kdyby ani nebyl střízlivý.

Žánrově je snímek celkem jednoduché zařadit, ale nejedná se o zařazení do jednoho jediného žánru. Viděl bych to tak na tři žánry, kterými jsou slasher, což se nabízí už při prvním pohledu, ale také žánr nejlépe označovaný anglickým home invasion a samozřejmě zde jsou i prvky survivalu. Dohromady se tak představuje poměrně naturalistická podívaná, které chce hlavně ukázat, že tyhle filmy ještě umí být pořádně drsné a ani nevadí, že k tomu sem tam použijí nějaký ten digitální efekt. Pavouk by mohl mluvit, stejně jako vosy.

Čí je ta krev?

Příběh je poměrně přímočarý, ale jsou zde přece jen nějaké ty prvky navíc. Arkin pomáhá rodině se stěhováním a dělá nějaké práce na domě. Když odejde domů, čekají na něj finanční problémy. A tak se rozhodne, že není jiné možné řešení – musí rodinu, které pomáhá s domem, vykrást. To by se snad i povedlo, kdyby během akce nezjistil, že v domě není sám. Nejde ani tak o to, že by tu byla rodina, ale jde o to, že do domu se nakvartýroval šílený vraždící magor.

Nevypadá úplně v pořádku.

„The Collector“ ale nezůstává jen u toho, že by prostě vraždil. On si z domu svých obětí udělal dům hrůzy. Trochu se inspiroval ve filmech „Sám doma“ a dům je plný nastražených pastí. Jenže to nejsou takové ty pasti, do kterých kdy se někdo chytí, tak se tomu zasmějete. Tohle je ten druh pastí, kde budete obdivovat, jak se povedlo skvěle udělat triky, protože ty jsou vážně povedené a naturalismus je v tomhle případě naprosto na místě.

Tohle bude bolet.

Ano, „The Collector“ je jednoznačně snímek, který se snaží udělat dojem, je to snímek na efekt, ale to nemění nic na tom, že ten správný efekt se skutečně dostaví. Je to syrové, je to depresivní, je to hnusné a přesně takové to mělo být. Snímek je v rámci žánru navíc ještě celkem nápaditý a nespokojí se jenom s tím, že nechá lidi umírat. „The Collector“ není vyloženě novátorský, ale přesto máte pocit, že vlévá do žánru trochu nové krve. A že té krve není úplně málo.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (slasher, gore, survival, vrazi)


Přidat komentář