The Cyclops (1957)

50%
Jak bylo v 50. letech zvykem, z názvu celkem jasně poznáte, co tu bude postavy ohrožovat.

The Cyclops

USA, 1957, 66 minut

 

Režie: Bert I. Gordon

Scénář: Bert I. Gordon

Hrají:

James Craig (Russ Bradford)

Gloria Talbott (Susan Winter)

Lon Chaney Jr. (Martin 'Marty' Melville)

Tom Drake (Lee Brand)

 

Jsou to padesátá léta, hraje tu Lon Chaney Jr., takže se dá očekávat, že to bude nějaké monster béčko. A ono to skutečně je, ale možná trochu překvapí, že to není Lon Chaney Jr., kdo zde hraje monstrum, ale to zbylo na jiného herce, konkrétně na Duncana Parkina. Lon Chaney Jr. si v americkém filmu „The Cyclops“ zahrál prostě jen obyčejného člověka. A i to mu šlo velice dobře.

Lon Chaney Jr. v trochu jiné roli.

Zápletka snímku není nijak komplikovaná, máme zde malou leteckou expedici, která míří do Mexika. Pár lidí, vlastně jen čtyři, když se to vezme kolem a kolem. Pak už jsou v hlavní roli hlavně příšery, jež ve filmu vystupují. A jak se tam ty příšery objevily? Jednoduše proto, že skupina s letadlem ztroskotala na trochu jiném místě, než kam měli namířeno. Anebo prostě jen netušili, co na ně čeká.

Ke komu vzhlíží?

Skupina čtyř lidí se snaží v místě ztroskotání přežít, ale už po několika minutách zjišťují, že s danou lokalitou není něco v pořádku. Anebo ten obří plaz byl skutečně jen halucinace z toho, jak se ocitli na nečekaném místě? Jenže pak se zde objevují další obří zvířata a už to vypadá, že hromadné halucinace prostě všichni mít nebudou. A také že nemají. Přitom to nejhorší na ně teprve čeká.

Aha...

Asi je logické že když se snímek jmenuje „The Cyclops“, bude tím monstrem, které po všech půjde, obrovský kyklop. A ten jím také je. Trochu se divím, že ho tvůrci neudělali v lidské velikosti, al tak mohli využít více prolínaček, případně zadní projekce. Bohužel se ukázalo, že v případě tohoto snímku to moc nefunguje, hlavně scéna s pavoukem až moc zestárla a už to není ono.

Kyklop versus obří had.

Americký snímek „The Cyclops“ je ukázkou padesátkového béčka, které nefunguje, které není tak vtipné, nedělá si tak dobrou srandu, bere se moc vážně a za těch více jak šedesát let už moc zestárlo. Lon Chaney Jr. může ukazovat, že nebyl jen hercem pro monstra, ale ani to nestačí, aby se film dostal alespoň lehce nad průměr. Podobných kousků najdete v USA z 50. let spoustu. A dost jich je lepších.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář