The Gravedancers (2006)

45%
The Gravdancers jsou příjemnou oddechovkou, která si nehraje na nic velkého, nepřináší nám nic nového, ale je to jeden z těch filmů, které úplně neurazí. After Dark HorrorFest se tímhle filmem nevytáhl, ale ani nepošpinil.

 

The Gravedancers

USA, 2006, 95 minut

 

Režie: Mike Mendez

Scénář: Brad Keene a Chris Skinner

Hrají:

Dominic Purcell (Harris McKay)

Josie Maran (Kira Hayden)

Clare Kramer (Allison Mitchell)

Marcus Thomas (Sid Vance)

 

            „The Gravedancers“ je vážně krásný název a já musím uznat, že v tomhle je angličtina skvělá, jak dokáže vytvořit jednoduchá, ale úderná spojení. Skutečnost, že film má dobrý název, ale ani zdaleka neznamená, že bude dobrý sám o sobě. A musím říct, že to není úplně případ těchto tanečníků, i když na druhou stranu se nejedná o žádný velký nadprůměr. Spíš průměrná, až malinko podprůměrná podívaná, která se dá zkousnout. Kdyby byl casting lepší, klidně bych tomu i ten průměr nakonec dal.

Krasavice, úplná Miss Amerika.

            Název je přiléhavý, protože tanec na hrobech se skutečně koná. Čtveřice přátel se rozpadla, protože jeden z nich zemřel. Ostatní se mu vydávají na pohřeb. Nejprve je nálada smuteční, ale nakonec se rozhodnou, že je potřeba smrt kamaráda „oslavit“ jediným možným způsobem – naposledy se s ním napít. Vcelku vtipný momentek, ale v konečném součtu vlastně jediný. Trojice totiž najde u hrobu přítele obálku a přečte si text, který je v rozloučení obsažen. A pak si zatancují na hrobech. Každý na jiném, což samozřejmě musí mít následky. Obyvatelům hrobů se to ani trochu nelíbí a spojí se s tanečníky, aby jim znepříjemňovaly jejich životy až do hořkého konce.

A jakou chcete zahrát další?

            Nápad není špatný, ale jak jsem již říkal, casting se úplně nepovedl. Ženské představitelky, proti těm nic nemám, ale mužští představitelé... Dominic Purcell je pro mě prostě brácha toho z „Prison Breaku“ a tam bych ho nechal. S jeho obličejem i s jeho postavou se na trestance hodil, méně pak na hrdinu, který se snaží ochránit kamarády. Je to jenom můj pohled na tohohle herce, který mi prostě není dvakrát sympatický.

Mrtví vstávají ze svých lůžek.

            Film se vleče v zajetých kolejích, ale je docela nápaditý, nechává nás přemýšlet, i když nakonec vysvětluje poměrně brzy. Příchod „paranormálních vyšetřovatelů“ je ohraný. Jestli se film do té doby držel na koleji jakéstakés originality, tady spadá do duchařských klišé, až to pěkné není. Máme tu vyšetřovatele, kteří jsou trochu divní, hlavně ten týpek. Přijdou s rychlým řešením, které se ukáže neúčinné. A tak si všechny tři (a manželku Harrise) pozvou do sídla, které je hotovým domem hrůzy. Tady se děje nějaké další strašení, abychom v přízračném odhalení zjistili, kdo vlastně může za to, že finta s pohřbenými kostmi nevyšla. Ubohé a příliš jednoduché. Ale když nic jiného, film zde má vcelku pěkný drive a dočkáme se i lepších efektů, které jsou v některých fázích dost zjednodušovány a zabírány kamerou tak, aby provedení samotné nemuselo být příliš náročné. Ale chápu, zbytečně by se tím utrácely finanční prostředky, kterých nikdy není dost.

Ale Dominic Purcell to všechno zachrání.

            Film si nehraje na něco velkého, čím by chtěl být, ale čím rozhodně být nemůže. Naopak je mi vcelku příjemná jeho přímost a vlastně i klišovitost. Je to duchařský film a dostaneme od něj přesně to, co čekáme. Nic navíc. Je to klasická americká podívaná, která není v ničem nová, a tak si myslím, že si nezaslouží víc jak mírně průměrné hodnocením. Ale jak už jsem řekl, dám ještě o malinko menší. Přesto si myslím, že v rámci celého prvního ročníku After Dark HorrorFestu to v konečném srovnání není tak špatný film.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (duchové, béčka)


Přidat komentář