The Last Broadcast (1998)

70%
"Záhada Blair Witch" nebyla první, tenhle snímek byl ještě před ní.

The Last Broadcast

USA, 1998, 86 minut

 

Režie: Stefan Avalos a Lance Weiler

Scénář: Stefan Avalos a Lance Weiler

Hrají:

David Beard

Jim Seward

Stefan Avalos

Lance Weiler

 

Když se v roce 1999 do kin – a hlavně také na internet – dostal snímek „Záhada Blair Witch“, znamenalo to pro hororový žánr menší revoluci, protože od té doby jsou snímky found footage nedílnou součástí každoroční nadílky hororových filmů. Jenže se rozhodně nejedná o první film, který by se snažil o found footage a v tomhle případě vlastně také mockumentary. Kromě toho, že zde již v roce 1980 byl snímek „Kanibalové“, tak je zde třeba také horor „The Last Broadcast“.

 Lidi, tohle bude něco!

„The Last Broadcast“ je snímek, který vypráví o tom, že došlo kdesi v amerických lesích k neštěstí, které přežil jen jeden člověk ze čtyř. Tenhle jeden člověk zavolal na policii, aby ohlásil, že něco není v pořádku. Policie objevila mrtvá těla a obvinila volajícího z toho, že zbylé členy skupiny zabil. A právě vyšetřování se věnuje snímek „The Last Broadcast“, který je ve skutečnosti pseudodokumentem.

 Už ten jeho výraz...

Jedná se ale o dokument v tom smyslu, jak si ho představujete. Najdete zde záběry z různých typů kamer podle toho, kdo záběry zrovna točil, jsou zde výpovědi svědků, které jsou dělány formou interview, dokument má postupnou gradaci, jak se odhalují další a další skutečnosti. Forma je jednoduše kompletně dokumentární a tohle je prvek, který se mi v první řadě na snímku „The Last Broadcast“ líbil.

 Já vám k tomu něco řeknu.

Diváci mohou být snadno odrazeni tím, že se nejedná o natolik vygradovanou podívanou jako třeba „Záhada Blair Witch“. Jenže ve srovnání se snímkem „Záhada Blair Witch“ je film „The Last Broadcast“ mnohem propracovanější a forma je zde nikoli nutně na úkor obsahu, ale přesto nad ním vyniká. To vede k tomu, že snímek může trochu nudit, i když to, o čem se mluví, samo o sobě nudné není, jen už je na tom trochu vidět, že to zestárlo ve světle současné, trochu utuchající found footage vlny.

 I ve tmě se natáčelo.

„The Last Broadcast“ je pro mě snímkem, který je výrazně výše než „Záhada Blair Witch“ a je to přesně ten typ filmu, který si představím pod žánrem mockumentary. Dokumentární pojetí je maximálně zachováno a zformováno do takové podoby, která bude co nejvíce žánr připomínat. Samozřejmě, že filmu nebudete věřit, ale jako ukázka toho, jak má mockumentary vypadat, je to výborný kus.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (found footage)


Přidat komentář