The Leopard Man (1943)

60%
Jako kdyby Jacques Tourneur navazoval na "Kočičí lidi".

The Leopard Man

USA, 1943, 66 minut

 

Režie: Jacques Tourneur

Scénář: Ardel Wray a Edward Dein podle románu Cornella Woolriche

Hrají:

Dennis O'Keefe (Jerry Manning)

Margo Margo (Clo-Clo)

Jean Brooks (Kiki Walker)

Isabel Jewell (Maria)

 

Jacques Tourneur byl skvělý režisér, což dokázal o rok dříve, než natočil snímek „The Leopard Man“. Překvapivě se také jednalo o kočičí film, konkrétně o snímek „Kočičí lidé“. Což je jedna z nejlepších ukázek atmosférického válečného hororu. Dokázal to i dalším snímkem, „Putovala jsem se Zombií“, který byl natočen ve stejném roce jako „The Leopard Man“.

Copak bude s ptáčkem?

Vzhledem k těmto podobnostem a relativnímu časovému souladu, je pak s podivem, že vedle dvou zmiňovaných filmů vypadá „The Leopard Man“ jako takové nedochůdče, jako film, který má sice dobré scény, ale jako celek nefunguje. A je to velká škoda, protože i zde je prezentováno, jak dokázal Tourneur pracovat s černou, se světlem a stínem a s napínavou atmosférou.

Co jí vyvěští?

Dát leoparda přítelkyni jako dárek, aby si s ním mohla vyjít, je skutečně velmi pitomý nápad, nemluvě o tom, že tenhle leopard rozhodně nechce zůstat na vodítku, ale rád se ještě odpoutá. Jenže právě pak začíná to pravé peklo, když se začnou objevovat mrtvoly. Jako kdyby někdo šel především po mladých ženách. Jako kdyby na ně měl někdo spadeno s až zvířecí bestialitou.

Hrůza v očích.

Možná je trochu škoda, že Jacques Tourneur hrál především na atmosféru, protože tu se mu sice podařilo dosáhnout – v určitých scénách – ale než se k těm scénám dostane, je to takové jalové, nijaké. Máte sice čas obdivovat, jak dovedl pracovat s nasvícením scény, ale to není vyloženě to, po čem pasete, když se na snímek „The Leopard Man“ chcete podívat. Přece jen doufáte v něco víc.

Takové ženy si ve společnosti všimnete.

Americký snímek „The Leopard Man“ v sobě má znepokojivost, kterou bychom od Tourneura čekali, ale nemá ji v takové dávce, jak bychom si přáli. Najednou se i tento celkem atmosférický tvůrce stává zbytečně moc upovídaným, zaměřuje se na postavy a jejich scény, než aby se zaměřil na příběh a to, jak jej budou postavy posouvat. I tak si ale snímek zaslouží nezapadnout.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (zvířata, vrazi)


Přidat komentář