The Mummy's Hand (1940)

70%
Nebojte, nebude tam jen ruka mumie, bude tam mumie celá.

The Mummy's Hand

USA, 1940, 67 minut

 

Režie: Christy Cabanne

Scénář: Griffin Jay, Maxwell Shane, John L. Balderston, Ben Pivar, Nina Wilcox Putnama Richard Schayer

Hrají:

Dick Foran (Steve Banning)

Peggy Moran (Marta Solvani)

Wallace Ford (Babe Jenson)

Eduardo Ciannelli (Velekněz)

 

Už dlouho jsem neviděl žádný starý horor z produkce studia Universal, a tak jsem se na snímek „The Mummy's Hand“ těšil. Přece jen, tohle hodně staré retro mám rád a vždycky jsem docela zvědavý na to, jak byl snímek pojat, jak moc hororový je v současnosti, jakými prostředky se tvůrci snažili hororové atmosféry docílit. A zrovna snímek „The Mummy's Hand“ je ukázkou docela úspěšného pokusu.

Vypadá jako po zlé autonehodě.

Příběh snímku „The Mummy's Hand“ není v ničem objevný a jedná se o celkem normální schéma. V minulosti došlo k pohřbení nějakého Egypťana zaživa, ten se ale po třech tisících letech vrací, aby strážil hrobku jedné princezny, což se mu daří, protože většina lidí, kteří ho potkají, jsou pořádně vyděšení, případně umírají, i když ne přímo na kameře, mumie si je někam odtáhne.

Že by na diváky mrkal?

Jak říkám, příběh je docela tuctový, film rozhodně není gory, ale to ani není možné od tak starého kousku čekat. Jde spíše o to, jak bude navozena ona atmosféra, stejně jako o to, jaké bude provedení masky, což je v případě mumie celkem důležité. Líbí se mi, že to není jen zabandážovaný člověk, ale že zde skutečně maska je a i v dnešní době docela obstojí, i když vyloženě geniální není.

Ano, lidé zde umírají.

Zajímavější je pak atmsféra, která je tvořena celkem jednoduchými nástroji. Kamerou, která nezabírá všechno. Hudbou, jež je dostatečně temná, aby vás při některých tónech dokázalo zamrazit. Ale i střihem. Ten je docela povedený a dovede napětí vygradovat. K tomu se ještě přidává správný kontrast světla a stínu a zatemnění některých scén. Atmosféra je vytvořena a funguje. I díky hodinové délce filmu.

Ze života celkem hezoun.

Pokud máte rádi staré horory studia Universal, se snímkem „The Mummy's Hand“ rozhodně nesáhnete vedle. Jedná se o velmi povedenou variaci na mumií téma, především pak v tom smyslu, že to není odfláknuté jen jako dobrodružný film, ale opravdu jsou zde hororové prvky, s nimiž dovedou tvůrci zapůsobit i na současné, více odolné publiku. Nebudete vyděšení, ale přesto je příjemně mrazivé snímek sledovat.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář