The Mummy's Shroud (1967)

35%
Mumie ani na potřetí příliš neokouzlila.

The Mummy's Shroud

Velká Británie, 1967, 90 minut

 

Režie: John Gilling

Scénář: John Gilling a Anthony Hinds

Hrají:

André Morell (Sir Basil Walden)

John Phillips (Stanley Preston)

David Buck (Paul Preston)

Elizabeth Sellars (Barbara Preston)

 

Filmy s mumií patří k těm, které jsou ze strany studia Hammer celkově horší. Když se člověk dívá na jednotlivé filmy, má pocit, že se v podstatě opakují a není zde nic moc navíc, co by skutečně dávalo celé legendě okolo mumie smysl. Film „The Mummy's Shroud“ je pak nejvíce podobný prvnímu, kde se ještě objevily obě herecké legendy – Peter Cushing a Christopher Lee. „The Mummy's Shroud“ si vystačí bez nich.

 Vyzývavá kráska.

Ale přece jen se zde jedna britská legenda objevuje. Je jí André Morell v roli Sira Basila Waldena, samozřejmě nikoli záporné postavě. Tu má na svědomí John Phillips, který si zahrál Stanleyho Prestona, klasického podnikatele, který je ochotný udělat cokoli, aby dostal to, co chce. V tomhle případě je to hrobka jednoho mladého zesnulého egyptského prince, který dávno zemřel v poušti.

 Ta bolest hlavy!

Příběh se tedy točí kolem toho, že skupina badatelů chce za každou cenu otevřít hrobku, kde by se mělo skrývat mumifikované tělo mrtvého prince. Strážce hrobky varuje, že to by se dělat nemělo, ale ono se to samozřejmě nakonec udělá, což vede k tomu, že mumie ožije a zase jednou terorizuje. Opět je zde někdo, kdo se ji snaží ovládnout, což by se mělo se zlou potázat.

 S těmihle se člověk určitě nemusí bát.

Příběh filmu není nijak moc promyšlený. Hned na začátku máme scénu ze starého Egypta, aby tak nějak bylo učiněno zadost tradici, kdy je prostě nezbytné, aby tam ten flashback byl a nějak se vysvětlilo, jak vlastně princ zemřel a co vedlo k tomu, že nemohl v klidu spočinout. Popravdě ani v tomhle směru není snímek nějak moc nápaditý a jedná se v podstatě jen o bezkrevnou snahu pokračovat v sérii, která nemá dějově co nabídnout.

 Tohohle bych se už bál.

Moderní snímky s mumií se mi popravdě líbí mnohem více, i když je to jenom americká zábava. Starší kousky ze studia Hammer se vyznačují tím, že se opakují, mají minimum scén se samotnou mumií a nakonec ani nejsou až tak moc hororové. „The Mummy's Shroud“ v tomhle není žádnou výjimkou. Dobře provedená je ale závěrečná scéna se smrtí mumie. Trikově je velmi dobrá.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář