The Sacrament (2013)

60%
Fanatismus je jedno z největších zel na světě.

The Sacrament

USA, 2013, 109 minut

 

Režie: Ti West

Scénář: Ti West

Hrají:

Joe Swanberg (Jake Williams)

AJ Bowen (Sam Turner)

Kentucker Audley (Patrick)

Gene Jones (Father)

 

Když se snímek „The Sacrament“ dostal v roce 2013 do distribuce, tak jsem si říkal, že to je něco, co rozhodně musím vidět, mimo jiné i proto, že to byl snímek s docela dobrými recenzemi. Jenže nakonec došlo k tomu, že jsem toho nakoukal dost jiného a na tenhle film prostě nějak zapomněl. Konečně jsem si na něj vzpomněl a mohl zjistit, jak také může vypadat found footage.

 Jen si trochu popovídáme.

Asi nemá smysl si nalhávat, že by se jednalo o snímek, který je naprosto jedinečný, který by do found footage přinesl něco převratného, ale jedná se o snímek, který v tomhle směru rozhodně přináší kvalitu a nadprůměrnou podívanou, která je korunována výbornou gradací a nakonec i tím, že většinu času skutečně vidíme všechno, co bychom měli vidět a příliš padajících kamer zde není.

 Všichni jsou šťastní.

Snímek „The Sacrament“ začíná tím, že se skupinka tří mužů rozhodne vydat do místa, které se nazývá Eden Parish, což je komunita, kde zmizela sestra jednoho z nich. Patrickova sestra byla fetka, ale nakonec došla prozření, když odešla do komunity, kde ji podle všeho napravili a ona si zde spokojeně žije. Jenže každá taková komunita je podezřelá, a tak trojice chce o Eden Parish natočit dokument.

 Pořád si chceš povídat?

První dojmy jsou neskutečné. Lidé jsou zde spokojení, jsou soběstační, nejsou odkázáni na vnější svět, vystačí si se vším, co mají. Nikoho nepotřebují. Radost a štěstí se zračí v očích každého. Pak dojde ale na setkání s Otcem (Gene Jones), který rozhodně nevypadá jako nejmilejší člověk. Rozhovor s ním dává mužům náznaky toho, že všechno v pořádku není. A pak dostanou jeden malý lístek se vzkazem.

 Fanatismus je nejhorší.

Jasně, že v případě snímku „The Sacrament“ tušíte, jak to asi bude gradovat, možná vás napadne i to, jak vše skončí, ale nic to nemění na tom, že i očekávané je velmi dobře natočeno a naskakuje z toho husí kůže. Máte místy strach, jako kdybyste sami byli v komunitě uzavřeni. Ti Westovi se podařilo natočit poměrně klasický námět tak, aby to na diváka udělalo dojem, což je hlavní deviza filmu. Found footage formát tomu ani trochu nevadí.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (vrazi, found footage)


Přidat komentář