The Slayer (1982)

70%
O jedné dovolené, která opravdu nevyšla tak jak si její účastníci představovali.

The Slayer

USA, 1982, 80 minut

 

Režie: J. S. Cardone

Scénář: J. S. Cardone a Bill Ewing

Hrají:

Sarah Kendall (Kay)

Frederick Flynn (Eric)

Carol Kottenbrook (Brooke)

Alan McRae (David)

 

Dovolená je čas klidu, což tvůrci hororů celkem rádi využívají k tomu, aby kázali, že ten klid a odpočinek jsou hodně relativní a stačí velmi málo, aby se všechno podělalo a postavy místo odpočinku podstupovaly boj o život. Anebo si procházely osobním peklem. Přesně tohle je téma, které si za své vzal snímek „The Slayer“ jedna z lehce zapomenutých perel osmdesátých let.

A dovolená začíná.

Hlavními postavami jsou tu dva sourozenci, malířka Kay (Sarah Kendall) a Eric (Frederick Flynn). Ti společně s jejím manželem a sestřenicí – a také jedním pilotem – směřují na osamělý ostrov, kde chtějí prožít onu klidnou dovolenou, která by je měla čekat. Zde si mají odpočinout od všech strastí každodenního života. A že jich zrovna Kay nemá málo. Trpí totiž nočními můrami.

Ale nebude poklidná.

Pro Kay je to prokletí, ale do jisté míry i přínos. Prokletí proto, že noční můry jsou součástí jejího života snad od dětství. A přínos proto, že to jsou noční můry, v nichž bere inspiraci ke své tvorby. Jsou to právě noční můry, kdo z ní udělal zajímavou a uznávanou umělkyni. Ježe teď to začíná být osobní. V nočních můrách se objevuje její manžel. Jasně, jsou to jen sny. Jenže pak David (Alan McRae) na ostrově opravdu zmizí.

Vlastně bude celkem děsivá.

Vypadá to, že to není jediná podivná událost, k níž na ostrově došlo nebo dojde. Jako kdyby s Kay bylo spojeno něco skutečně temného. Jenže co to je? A jak je možné to zastavit? Kdo bude ušetřen a kdo nikoli? Bude to skutečně tak temné, jak to vypadá? Rozhodně to bude dost explicitní, v tomhle si snímek docela vyhrál. Musí se mu nechat, že na diváka skutečně dovede zapůsobit.

Hodně děsivá.

Americký snímek „The Slayer“ má rozhodně i po letech co nabídnout. Atmosféra filmu je velmi nepříjemná, temná, tajemná. Jasně, postavy nemusí sednout každému, ale odvíjení příběhu není vůbec zlé a má skvělé sekvence. Hlavně ty noční můry jsou velmi povedené a skvěle zpracované. „The Slayer“ je přesně jeden z těch filmů, o nich doufáte, že na ně časem narazíte. Pozapomenuté, ale dobré.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář