The Thing from Another World (1951)

65%
Jestli jste si mysleli, že "Věc" Johna Carpentera byla originálním filmem, tak vězte, že vycházela právě z "The Thing from Another World".

 

The Thing from Another World

USA, 1951, 87 minut

 

Režie: Christian Nyby a Howard Hawks    

Scénář: Charles Lederer, Howard Hawks a Ben Hecht podle románu Johna W. Campbella Jr.

Hrají:

Margaret Sheridan (Nikki Nicholson)

Kenneth Tobey (Kapitán Patrick Hendry)

Robert Cornthwaite (Dr. Arthur Carrington)

Douglas Spencer (Ned „Scotty“ Scott)

 

První filmová verze románu „The Thing from Another World“ není v našich luzích a hájích úplně známá, spíš jsme všichni mnohem lépe seznámeni s filmem Věc, kterou měl na starosti John Carpenter a zhostil se svého úkolu naprosto dokonale a musím říct, že překonal originál, který není až tak špatný. Je s podivem, že Věc je ve skutečnosti remakem, ale přitom filmem výtečným. Ale to ze mě mluví moje nechuť k předělávkám. Jsou však výjimky. Jako první mě napadne například „Moucha“, která – pravda – nebyla úplný remakem, ale spíš filmem s podobným námětem.

Příště si ty disky z olympiády půjdou hledat sami!

„The Thing from Another World“ má známý příběh, který se zas až tolik neliší od toho, čeho jsme svědky ve „Věci“. Skupina lidí – muži jsou tentokrát doplněni i jednou ženou, přece zde musí být alespoň ždibec té romantiky – se vydává do oblasti Arktidy (rozdíl s „Věcí“, která se odehrává na Jižním pólu), aby zde prozkoumala objekt, jenž zde byl nalezen. Jedná se o podivný objekt zamrzlý v ledu. Skupina se jej pokusí dostat z ledu tím, že jej odpálí výbušninou a pak se trochu diví, že to celé bouchne. Ale přece se jim jen podaří v plavidle něco objevit.

No nejsou ty efekty nádherné?

Ano, v ledu totiž objevili něco, čemu Američané říkají „flying saucer“, což my označujeme jako létající talíř, i když v doslovném překladu by to byl létající omáčník. Angličtina je skutečně kouzelná. Omáčník sice vyhodili do vzduchu, ale podařilo se jim v kusu ledu objevit něco, co je právě v titulu filmu označováno jako „věc“. „The Thing from Another World“ však není tak úžasně naturalistický, imaginativní a nepracuje tolik s maskami a animatronikou jako Věc. A proto spíš máme pocit, že výprava objevila zamrzlé Frankensteinovo monstrum, což by vzhledem k tomu, že se část děje původního příběhu od Mary Shelley odehrává právě v této oblasti, nebylo něco až tak neuvěřitelného. Je docela zajímavé, jak se horor neustále vrací k podobným aspektům. Vždyť kam H. P. Lovecraft zasadil svůj román „V horách šílenství“? Kde našel svůj osud lidský otec Hellboye Trevor Bruttenholm? Právě v zamrzlých a zasněžených pustinách. Skrývají se zde neskutečná tajemství, která čekají na své objevení.

I ve spartánských podmínkách všichni vypadají dokonale nažehlení.

I když není „The Thing from Another World“ tak úžasně vizuální jako Věc, přesto má svou atmosféru a dokonce i cosi jako gradaci. I když je v některých momentech film místy až přihlouplý a naivní, stále jsme schopni se ztotožnit s jednotlivými postavami a se strachem, který musí prožívat. Pro mě osobně je však „The Thing from Another World“ v podstatě jen epizodou původního seriálu „Star Trek“, což ještě umocňuje muž, kterému říkají „Scotty“. Většina příběhu se totiž odehrává v interiérech, které připomínají především kulisy moderních sitcomů. Ale nebylo by to studio RKO (dej mu pán bůh věčnou slávu), aby zde alespoň pár těch exteriérů nebylo.

Tak pánové, tohle nám tu nechal Santa.

„The Thing from Another World“ vás asi nepoděsí, ale možná vás nechá trochu přemýšlet o tom, jaké je místo člověka na zemi. Doktor Carringotn je opět jedním z těch vědců, kteří se marně snaží ovládnout síly, kterým nerozumí a ani není schopen porozumět. Na druhou stranu je ukázáno, že pokud lidská vůle chce, vždy zvítězí. Lidstvo je dostatečně silné, aby zvládlo i hrozbu z vesmíru. Jen je potřeba, abychom se neustále dívali vzhůru, k nebi.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (příšery, vědci, mimozemšťani)


Přidat komentář