Thriller - drsný film (1973)

75%
Propojení skutečně drsného hororu místy s pornem. Rozhodně něco, co nevidíte často.

Thriller - drsný film

Thriller - en grym film

Švédsko, 1973, 104 minut

 

Režie: Bo Arne Vibenius

Scénář: Bo Arne Vibenius

Hrají:

Christina Lindberg (Frigga)

Heinz Hopf (Tony)

Despina Tomazani (Lesbická zákaznice)

Per-Axel Arosenius (Friggin otec)

 

Historie hororu má v některých případech filmy, které prostě vynikají, ať už jakýmkoli způsobem. Vzhledem k tomu, že specifikem žánru exploitation je velmi silný naturalismus scén, není tak jednoduché, aby snímek mezi ostatními skutečně vyniknul. To už se musí zajít celkem daleko, aby to bylo opravdu šokující. Myslím, že v případě snímku „Thriller - drsný film“ se jedná o kousek, který to překročení hranic alespoň částečně naplňuje. Jako kdyby se jednalo o naprosto jiné pojetí Bergmanova filmu „Pramen panny“.

S jedním okem se špatně míří, ale jí to nevadí.

Tohle srovnání s Bergmanem není samoúčelné. Kromě toho, že podstatou filmu „Thriller - drsný film“ je také pomsta a důležitým prvkem je i znásilnění, tak Bo Arne Vibenius je mužem, který s Bergmanem dokonce spolupracoval, a to na snímcích „Personna“ nebo „Hodina vlků“. Podílel se na nich jako asistent režie nebo pomocný režisér. Docela zajímavé, k jaké práci se dostane člověk po spolupráci s Bergmanem. Ale rozhodně bych Bo Arneho neoznačil za režiséra, který se zvrhnul.

Že by nějaké domácí video?

Hlavní hrdinkou filmu je němá a později jednooká Frigga, která byla jako dítě znásilněna a od té doby nemluví. Trpí traumatem, které se rozhodnou další lidé podpořit tím, že ji po odchodu z domova unesou, zdrogují a ona se stane závislá na heroinu. K tomu všemu ji ještě nutí k prostituci. A když je neposlušná, přijde o oko. Logicky se podřídí, protože zas tolik očí nemá, aby s nimi mohla plýtvat. Jenže Frigga má plán. Z prostituce si šetří peníze, ve volném čase se učí bojová umění, řídit auto a střílet, protože v plánu má pomstu. A že to nebude pomsta ledajaká. Schytají to všichni.

Když se herec rozhodne poškrábat kameru.

„Thriller - drsný film“ je snímek, který se snaží ukázat, že ve filmu lze zobrazit všechno. Kromě toho, že jsou zde poměrně logicky násilné scény, stříká krev, apod., tak snímek je i hodně naturalistický ve scénách erotických. Nejprve máte pocit, že se nic nestane, ale když se na Friggu vrhne první zákazník, doslova vás do obličeje praští neskutečně detailní záběr na kopulaci, kde vidíte všechno stejně jako v hardcore pornu. Tohle už je něco, co v klasickém filmu neuvidíte. Bo Arne ale zbytečně scény neprodlužuje, jen vás přiměje shlédnout i tohle, protož Frigga si to protrpí.

A to jsem vybral velmi slušné obrázky.

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě smysluplný snímek, který nám ukazuje lidský hnus v tom pravém... no, hnusu. Tohle není film, z kterého budete mít dobré pocity, což byl také záměr. Navíc se to ve druhé půlce mění v parádní béčko, kde je jednooká němá mstitelka, která střílí, kope a řídí jako blázen. Tady už je to spíše zábava, ale zábava hodně drsná a krvavá. Navíc za ty zpomalené záběry by se nemusel stydět ani John Woo. Ano, ten příběh není zázrak, ale provedení mi sedí.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (gore, béčka, mučení, vrazi)


Přidat komentář