Tomio (2011)

60%
Junji Ito, to není jen horor v manze.

Tomio

Japonsko, 2011, 61 minut

 

Režie: Junji Ito

Scénář: Junji Ito

Hrají:

Yoshifumi Ikeda

Aya Kiguchi

Maria Koiwai

Ikuma Saisho

 

Junji Ito, nebo i v české transkripci používané Džundži Itó, je japonský hororový autor, který tvoří především mangu. V roce 2011 si ale odskočil i k filmu a natočil skoro celovečerní – film má jednu hodinu – snímek, který nazval „Tomio“ a který je v duchu jeho manga tvorby, s níž se můžeme setkat i na našem českém trhu, a to i v roce 2017, kdy vyšel jeden z jeho komiksů.

 Tomio si musí hlavu držet.

Junji Ito se proslavil hororovými vizemi, které si můžeme užít v mangách „Spirála“ a „Ryby: Útok z hlubin“, které ještě stále jsou v češtině k dostání. „Ryby: Útok z hlubin“ jsou onou zmiňovanou novinkou. Na Junjiho hororech vás pak zaujme především ta vizuální stránky, kdy v jeho podání sledujete vize, které snad ani sledovat nechcete. Ale v tom je jejich krása, díky tomu vás dovede tolik zaujmout.

 Musí si ji držet pořád.

„Tomio“ je snímek, který jde v duchu Junjiho manga tvorby. A to je trochu i problém. Přijde mi, že Junji Ito mnohem více vsadil na vizuální stránku, na to, jak bude to, co prezentuje, působit, ale trochu zapomněl na to, že film by měl být i trochu dějový. Děj se z něj ale vytratil, a to právě ve prospěch jednoho jediného nápadu, který autor měl a který mimochodem v manze také předvedl.

 V době, kdy si hlavu ještě držet nemusel.

Tomio je celkem obyčejný chlapec, který má jeden problém. Musí si pořád držet hlavu. Proč si ji musí držet? Jednoduše proto, že by mu mohla upadnout. Ono to na první pohled vypadá celkem komicky, ale z hlediska gore se zde podařilo prezentovat přece jen docela nepříjemné prvky, které se nesledují moc snadno. Jakmile se hlava začne oddělovat, oči vám nejspíš začnou těkat někam jinam.

 Mohu si odložit hlavu?

Tohle je všechno, o čem snímek „Tomio“ je. Je jenom o tom, jak jednomu chlapci padá hlava. Naštěstí je zde nějaké vysvětlení, ale film stojí spíše na hnusných scénách, které jsou zde prezentovány. Nejsou to vyloženě pevné základy, ale na tu hodinku to stačí. Je to celkově spíše jen taková historka, která by se dobře vyjímala v rámci nějakého hororového seriálu. Nápad vítězí nad dějem.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (gore)


Přidat komentář