Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

35%
"Twilight sága" se nám konečně uzavřela a myslím, že těch, co nebudou truchlit bude přece jen víc než těch, co to opláčou.

 

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

USA, 2012, 115 minut

 

Režie: Bill Condon

Scénář: Melissa Rosenberg podle románu Stephenie Meyer

Hrají:

Kristen Stewart (Bella Swan)

Robert Pattinson (Edward Cullen)

Taylor Lautner (Jacob Black)

Peter Facinelli (Dr. Carlisle Cullen)

 

Někde jsem se dočetl, že poslednímu filmu není možné cokoli vytknout, že se jedná o dobrou podívanou, kterou si nakonec série zasloužila. Souhlasit rozhodně nebudu. Jestli je tohle finále, které si zasloužila série, tak dost pochybuji o tom, že si tohle zasloužil i divák, který film sledoval v kině. Dle reakcí, kterých jsem sám byl svědkem a které jsem sám projevil, tohle rozhodně není něco, nad čím by objektivní fanoušek měl zaplesat.

Že by se snažila zahrát odhodlání?

Asi všem bylo celou dobu jasné, že tohle je prostě hlavně o romantice, ale tak nějak jsme – alespoň já ano – čekali na něco, co se stane v posledním díle. Bude to něco velkého, kde se příběh uzavře. Jestli jsem si tohle skutečně myslel, přijdu si teď neskutečně naivní. Ani jeden film není něčím jiným než romantickou záležitostí. Je to jako snažit se ozdobený vánoční stromeček ozdobit ještě víc a říkat, že je něčím jiným než vánočním stromečkem. Romantický film bude v tomhle případě také pořád jen romantickým filmem.

Těch nových postav přibylo skutečně hodně.

Ve čtvrtém filmu došlo k tomu, že se Bella s Edwardem vzali, hodně si to rozdávali, přitom se podívali do Brazílie, a pak čekali, až se jim ve zkráceném termínu narodí dítě, což nakonec vedlo k nutnosti Belliny přeměny, o kterou stejně celou dobu stála. Když se dá příběh shrnout do jedné ani ne tak moc rozvité věty, není to zas nic tak úchvatného. Jednoznačně se pak ukazuje, že knihy jsou hlavně o pocitech a citech. Obecně mi pak na celé sérii vadí, že snad každý film má dvě hodiny, ale příběhově je naprosto vyprázdněný.

Kdo asi bude ten vlkodlak?

Film jedna: Belle se líbí Edward.

Film dva: Belle se líbí i Jacob.

Film tři: Bella si asi vybrala Edwarda.

Film čtyři: Bella si určitě vybrala Edwarda.

Film pět: Jacob dostal cenu útěchy.

Scénáristicky mi poslední film vadí ze všech nejvíc. To, co zde scénáristka předvedla, to je ten nejodpornější trik, jakého se může scénárista na divákovi dopustit. Vzpomínáte si na „Dallas“. V dětství jsem ho s rodiči sledoval, a tak si dobře pamatuju na to, jak snad celá série byla jen snem. Bobby Ewing totiž zemřel, ale divákům jeho postava tak chyběla, že scénáristé museli udělat po mnoha epizodách twist a Bobbyho vrátit. Všechno, co se do té doby stalo, to byl jenom sen, naprosto zbytečné hodiny proseděné u televize. Něco podobného sledujeme i ve filmu „Twilight sága: Rozbřesk - 2. část“. Nejhorší na tom je, že by se mělo jednat o vrchol děje. Smutné, prostě smutné.

Jedna z komických scén.

V ostatních ohledech film drží pohromadě docela dobře. Snaha udělat z knihy, která je založená na pocitech a citech koukatelnou podívanou, se celkem podařila, ale na filmu je neskutečně znát, pro koho byl vlastně natáčený. Je pro slečny a paní, které se do ságy zamilovaly. Pro normálního nezaujatého diváka to není, při finálních titulcích jsem pak docela trpěl, jako kdybych si to všechno musel celé prožít znovu. Pro mě rozhodně zklamání a nenaplnění i tak malých očekávání. Dějové twisty v tomto stylu doslova nenávidím.

 

Hodnocení: 35%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
Tady je někdo naprostým odpůrcem filmů a knížek. Já nevím, na co si ti nefandové stěžujou, měli tam akci, bylo to vtipný, prostě vše, co film může mít. A to, že to pak skončilo, jak to skončilo - filmaři se prostě drželi knížky. Takže to doporučuju přečíst si knížky a ne jen odsuzovat blýskající se upíry :-)
Veronika Schreiberová 24.12.2012 08:20:17 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (upíři, vlkodlaci, děti, komedie)


Číst komentáře