Unfriend (2016)

65%
Jo jo, nemít žádné přátelé na fejsbůku je prostě horor.

Unfriend

Friend Request

Německo, 2016, 92 min

 

Režie: Simon Verhoeven

Hrají: Alycia Debnam-Carey

          William Moseley

          Liesl Ahlers

 

Musím přiznat, že jsem ke snímku „Unfriend“ zprvu přistupovala nedůvěřivě. Horor z prostředí sociální sítě? Znělo mi to lacině. Jak se brzy ukázalo, docela jsem se spletla. „Unfriend“ má pár slabých momentů, ale jinak jde o napínavý film s mrazivým efektem.

Hlavní hrdinka Laura je celkem sympatická slečna, která je sice populární ve škole a na Facebooku jakbysmet, ale nezdráhá se přátelit ani s lidmi, kteří do její třídy krásných-úspěšných-chytrých tak úplně nepatří. Jenže jedno takové kamarádství se jí vymstí. Aneb každý dobrý skutek musí být náležitě potrestán. Ve chvíli, kdy je na vrcholu štěstí, jí život zkříží labilní spolužačka Marina, která si pojem přátelství představuje podobně jako Velký bratr. Žádné soukromí, jen hromada kamarádství každou vteřinu po zbytek vašeho života. Překvapivě to Lauru brzy přestane bavit a učiní osudové rozhodnutí. Vyhodí si novou kámošku z přátel. Když si nás někdo vyhodí z přátel v reálném životě, většinou si toho ani nevšimneme. Problém Laury je ten, že Marina měla jen jednu kamarádku. A že Marina není tak úplně normální holka. Nula, která se jí objeví na seznamu přátel, se jí dotkne, ale místo toho, aby žal zajedla čokoládovou zmrzlinou, rozhodne se skoncovat se životem. A pak už to má rychlý spád.

Hlavně být ve spojení.

Kdyby byla Marina obyčejná nešťastnice, bylo by to všechno hrozně smutné, ale případ by se uzavřel s tím, že to se v životě stává. Marina je ale bytost čarodějnická a všechnu svou zlobu a vztek přenese před smrtí na místo, kde nikdy nikdo není sám (ehm… až na ní). A skrz Facebook začne Lauru terorizovat a od základů ničit její skvělý život. No a to se v životě běžně nestává. Proč ta černočerná pomsta? Protože Laura musí zažít, jaké to je být bez přátel (neboť pokud nemáte přátele na fejsbůku, nemáte je asi ani v reálném životě).

Divná kamarádka.

Lauru hraje Alycia Debnam-Carey, která své herecké zkušenosti nabírá ve „Fear the Walking Dead“ a v seriálu „The 100“. Za zmínku stojí také William Moseley, protože je to Petr z "Letopisů Narnie"! Kromě hlavní role a pomatené Mariny v podání neznámé Liesl Ahlers, jsou jinak všechny vedlejší postavy jen nevýrazné prostředky k šikanování Laury.

Bude to bolet.

V příběhu je víc znepokojujících motivů, než možná tvůrci zamýšleli ukázat. To, že vás začne pronásledovat labilní čarodějnice je jedna věc, ale to, že někteří lidé v dnešní době nemůžou mít ani oslavu narozenin bez toho, aby zážitek okamžitě sdíleli na internetu, je smutné. Stejně tak je podivné, když všichni známí a přátelé na sociálních sítích tuší, jaká jste oběť a že se kolem vás děje něco divného, ale jakmile se vám na zdi objeví videa smrtí vašich přátel (které jste evidentně neměli šanci nijak získat), tak pevně věří tomu, že je to od vás. Jako bychom všichni neznali aféry se sdílením porno videí.

Tak, jak jste se kdysi báli pustit si neznámou a nepopsanou videokazetu, tak se dnes budete bát přidávat si na sociálních sítích divnolidi.

Hororové filmy (duchové, mučení, mysteriózní)


Přidat komentář