V dosahu bestie (1982)

70%
Tohle je snímek, který by si žádný hororový fanda neměl nechat ujít.

V dosahu bestie

The Beast Within

USA, 1982, 98 minut

 

Režie: Philippe Mora

Scénář: Tom Holland podle románu Edwarda Levyho

Hrají:

Ronny Cox (Eli MacCleary)

Bibi Besch (Caroline MacCleary)

Paul Clemens (Michael MacCleary)

Don Gordon (Soudce Curwin)

 

Nepříjemně drsný film, a to už od začátku, kdy pořádně nevidíte všechno, co se dělo, ale to neznamená, že by úvod nebyl o nic méně působivý. Tohle je snímek, který si na vás hned sedne, bude vás tížit celou dobu, co ho budete sledovat, a nakonec si uvědomíte, že to byl hodně nepříjemný zážitek, ale jste vlastně rádi, že jste mohli film vidět, protože i tenhle nepříjemný zážitek v sobě má sílu.

Hlavně ho pořádně přikurtovat.

Americký snímek „V dosahu bestie“ v sobě nemá zbytečný humor a celou dobu se jede na velmi temnou linku. V úvodu dochází k tomu, že se manželé na výletě dostanou do problémů a on musí vyhledat pomoc. Ona je zatím v lese sama a čeká na něj. Něco ji znásilní, ona skoro zemře, ale nakonec se jí podaří přežít a dokonce i porodí syna, který pomalu rosta. Skokem se dostáváme o sedmnáct let dál.

Asi mu není dobře.

Michael je celkem normální mladý muž, když tu najednou začne trpět neznámou nemocí, která ho dostane do nemocnice. Rodiče ale ví, co by za tím mohlo stát, ví, že by to mohlo mít spojitost se znásilněním, kvůli kterému k početí Michaela vlastně vůbec došlo. A tak chtějí zjistit, co se vlastně stalo. A Michael se jim zatím začíná pomalu měnit. Jako kdyby v něm bylo něco zlého.

Ne, ten fakt není v pohodě.

Ta změna je nejprve především psychická, něco ho volá, možná i trochu ovládá, ale projevy se nakonec ukazují mnohem fyzičtější, a není to jen nehezké zranění na zádech. Metamorfóza je pak vrcholem filmu, kdy se maskéři a trikoví specialisté skutečně vyřádili. Jen jsem se zatajeným dechem zíral, co se jim to podařilo natočit. Jasně, není to vyloženě real time, ale i tak je to dechberoucí a hnusné.

Tohle by člověk nechtěl zažít.

Horor „V dosahu bestie“ je jednou z těch perel, které vás dovedou ohromit, a to i proto, že já jsem o něm nic moc nevěděl. Přitom je to jeden z filmů, o nichž by se mělo mluvit, protože jsou sice možná retro, ale jsou pořád dobré a v některých ohledech nic neztratily. Tak hutnou atmosféru po celou stopáž filmu hned tak někde nenajdete. A to je velká deviza téměř čtyřicet let starého filmu.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (gore, příšery, hnus, vrazi)


Přidat komentář