V kómatu (1978)

70%
V téhle nemocnici se děje něco hodně divného.

V kómatu

Coma

USA, 1978, 113 minut

 

Režie: Michael Crichton

Scénář: Michael Crichton podle románu Robina Cooka

Hrají:

Geneviève Bujold (Dr. Susan Wheeler)

Michael Douglas (Dr. Mark Bellows)

Elizabeth Ashley (Emerson)

Rip Torn (Dr. George)

 

Hned na první pohled je tohle spojení, které vypadá zajímavě. Tedy minimálně spojení zajímavých tvůrčích osobností. Za scénářem a režií je Michael Crichton, sám skvělý autor, který si ale tentokrát vzal k ruce knihu Robina Cooka, což je další oblíbený spisovatel. A k roce si pak Crichton vybral skvělé herce jako Michael Douglas, Geneviève Bujold, která Douglase trochu zastínila, anebo Ripa Thorna či Richard Widmarka.

Pan doktor a paní doktorka.

Asi nelze pochybovat o tom, že z takového spojení muselo vzejít něco zajímavého, pokud už ne rovnou skvělého. A myslím, že mnoho diváků se bude klonit spíše k tomu, že tohle něco skvělého je. Asi se nenajde moc, kteří film odsoudí jako něco vyloženě špatného. Špatné to prostě není, protože to má velmi dobrou atmosféru a film minimálně jako thriller funguje velmi dobře.

A v civilu.

Snímek „V kómatu“ je ale rozhodně něco více než thriller. V některých fázích je atmosféra skutečně až hororová, což je paráda. Ale do toho se vkrádá ještě něco, co se nám odhaluje až postupně. A tím něčím jsou vědecko-fantastické prvky, které film „V kómatu“ má. Najednou se tím snímek dostává do ještě trochu jiné dimenze, ale nic to nemění na tom, že i přes tenhle žánrový mišmaš dovede skutečně zaujmout.

Ale to se nám to zvrtlo.

Přitom se děj točí „jen“ kolem toho, že jedna doktorka, Susan Wheeler (Geneviève Bujold) přijde na to, že její nemocnice má trochu moc lidí v kómatu po anestézii. Přitom to byli mladí lidé, u nich je pravděpodobnost toho, že by se do kómatu dostali, troch nižší. A těch případů je přece jen trochu moc. Nevypadá to však, že by se tímhle problémem někdo zabýval. Susan to tak ale rozhodně nechce nechat.

Nahé holky tu levitují.

Americký snímek „V kómatu“ má skvěle gradující atmosféru, kdy do nějaké doby si nebudete jistí, o co vlastně jde a kde je problém. A pak nastoupí paranoia, kdy už si nebudete jistí, komu vlastně ještě můžete věřit. Skoro to totiž vypadá, že nikomu. A tahle atmosféra panuje vlastně až do konce, kdy konečně dojde na konec, v který snad i doufáte. A k tomu dostanete jako bonus v malých rolích Eda Harrise a Toma Sellecka.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (vědci, vrazi)


Přidat komentář