Vánoční zlo (1980)

40%
Abych trochu naladil na tu správnou vánoční notu, tak tu máme recenzi na snímek "Vánoční zlo". Slyšíte zvuk rolniček? A kroky šíleného Santy?

 

Vánoční zlo

You Better Watch Out

USA, 1980, 100 minut

 

Režie: Lewis Jackson

Scénář: Lewis Jackson

Hrají:

Brandon Maggart (Harry Stadling)

Jeffrey DeMunn (Philip Stadling)

Dianne Hull (Jackie Stadling)

Andy Fenwick (Dennis Stadling)

 

Lewis Jackson rozhodně není člověk, který by toho dal světu hororu mnoho. Film „Vánoční zlo“, který byl natočen jako „You Better Watch Out“, ale je spíše známý jako „Christmas Evil“, je v podstatě jeho jediným příspěvkem do hororového žánru, nemluvě o tom, že do filmového světa vůbec už vlastně pořádně ničím jiným nepřispěl. Na jednu stranu se není čemu divit, protože film prostě postrádá kvality, ale na druhou stranu je vidět alespoň dobrý záměr, s kterým byl snímek „Vánoční zlo“ natočen.

I Santa někdy trpí.

Santa Claus je postavou, s kterou je spojována dobrota, štědrost, v Americe je to prostě symbol Vánoc, víc než cokoli jiného. Nemusí tomu tak být vždycky. Harry Stadling se rozhodl, že právě na Vánoce mu rupne v bedně a bude obdarovávat děti, což je chvalitebné, ale zároveň bude vraždit lidi, kteří mu nadělali problémy. Jeho hlava to odnesla velmi těžce, hlavně po psychické stránce.

Soby vyměnil za dodávku.

Nelíbí se mi takové ty recenze, které se snaží v každém filmu hledat psychologickou hloubku. Zkusím to v tomhle případě i já. Proč ne, že? Santa Claus, respektive Harry Stadling je introvertní osobou, kde introverze je spojena se stydlivostí ke druhému pohlaví. Jeho intimní život je nulový, a to z důvodu oidipovského komplexu spojeného s traumatem z dětství. Tato skutečnost se projevuje ve chvíli, kdy se v kostýmu Santy Clause snaží komínem vstoupit do domu. Je to jednoznačný pokus o neúspěšnou penetraci, stejně jako je tomu v jeho intimním životě. Neschopnost uspokojit svoje základní potřeby vede k tomu, že je nucen hledat jinou cestu naplnění, která vede k vraždě.

Konečně ve svém živlu.

Přiznám se, že podobné rozbory příliš v lásce nemám a radši si budu myslet, že je tohle jen vánoční horor o člověku, který si zvolil vraždění jako smysl života, který jinak smysl postrádal. Anebo ještě lépe, Santa Claus je naprosto skvělou postavou, která je většinou nazírána jako ten nejštědřejší člověk na světě. Co když se ale stane, že Santa začne vraždit? Je to výsměch Vánocům? Ale to vůbec ne! Svátky jsou ve filmu pořád oslavovány. Je to ale úžasný kontrast, který vedl k tomu, že vánočních hororů vzniklo mnohem víc. Ve filmu je krásný kontrast mezi vrahem a obyčejným člověkem. Kdo se vlastně k dětem chová hůř? A komu budou děti věřit?

Každý Santa daruje jinak.

„Vánoční zlo“ není hororový snímek, který by vám měl vyrazit dech. Jedná se o horor, který je velmi špatně provedený, triky jsou vážně příšerné a těžko uvěřitelné. Snímek vás určitě nepřesvědčí o tom, že bylo dost peněz na realizaci, jsou zde hluchá místa, která nejsou ničím vyplněna, závěr ve stylu filmu „Frankenstein“, který ukazuje na nedostatek invence (nebo snad pocta žánru?). Těch negativ je dost, ale za poměrně dobrý vývoj hlavní postavy nepůjdu s hodnocením úplně nízko.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (slasher, béčka, vrazi)


Přidat komentář