Vetřelec: Vzkříšení (1997)

65%
Jean-Pierre Jeunet je můj oblíbený režisér, a tak mu odpustím, že filmem "Vetřelec: Vzkříšení" posunul celou sérii více méně nad absurdum.

 

Vetřelec: Vzkříšení

Alien: Ressurection

USA, 1997, 109 minut

 

Režie: Jean-Pierre Jeunet

Scénář: Joss Whedon na základě postav Dana O'Bannona a Ronalda Shusetta

Hrají:

Sigourney Weaver (Ellen Ripley)

Winona Ryder (Annalee Call)

Dominique Pinon (Vriess)

Ron Perlman (Johner)

 

Člověka při sledování již čtvrtého dílu filmu „Vetřelec“ napadne, který film byl vlastně nejhorší. A já musím nakonec volit asi pro ten třetí, který byl v režii Davida Finchera. Sice se nesl v duchu prvních dvou filmů, ale „Vetřelec: Vzkříšení“ je vedle toho poměrně originálním dílem, alespoň pokud se týká jeho vizuální stránky a hlavně rozpracování vetřelecké mytologie, která zde dostává nový rozměr. Ale na druhou stranu mě tenhle čtvrtý díl opět zklamal.

Ještě bližší setkání třetího druhu.

První skutečnost, která mi vadí, je fakt, že Ripley na konci snímku „Vetřelec3“ zemřela. Ale tohle přece vůbec není problém. Prostě někde sebereme její krevní vzorky a pěkně si jí naklonujeme. A nejen to, rovnou si jí naklonujeme i s tím vetřelcem, co v ní pěkně rostl a na konci třetího dílu se narodil. Ne, přiznám se, že tohle neustálé oživování postav, které mají být dávno mrtvé, úplně není můj šálek čaje. Navíc to trochu zamrzí hlavně ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že scénář napsal Joss Whedon. I když je pravdou, že duchovní otec „Buffy“ má s oživováním svých postav bohaté zkušenosti, ať už právě v seriálu „Buffy, přemožitelka upírů“ anebo z komiksů, které píše.

Úderná jednotka nastupuje.

Budiž, zkousněme tuhle skutečnost. Dostaneme se do světa, kde je Ripley mrtvá již dvě století. Vědci ji oživí, aby si mohli vypěstovat vlastní vetřeleckou královnu, která jim dá nové vetřelce, které si budou moct ochočit. No nápad prostě šílený a samozřejmě to nemůže skončit jinak, než že se vetřelci dostanou na svobodu. Navíc docela inteligentním způsobem – prostě zabijí jednoho ze svých, který kyselinou rozleptá podlahu a ostatní mohou uniknout. To vůbec nebyl špatný nápad.

Ripley nemá ráda androidy.

Důležitý pro film je jeho režisér, Francouz Jean-Pierre Jeunet, který je známý po světě hlavně díky „Amélii z Montmartru“, kde však jeho vizuální cítění mělo trochu jiný směr. „Vetřelec: Vzkříšení“ má mnohem blíže k „Delikatesám“. I na příběhu je vidět, že chce být trochu jiný než předešlé filmy, a ukazuje nám, jak to může dopadnout, když je člověk skutečně chamtivý a snaží se za každou cenu dosáhnout úspěchu. Klonování a pěstování vlastních lidí, na které narážel i „Ostrov doktora Moreaua“, je zde opět žhavým tématem a je otázkou, zda by se mělo jednat o povolenou proceduru nebo nikoli.

Vědci jsou prostě šílenci a pěstují vše možné.

„Vetřelec: Vzkříšení“ má štěstí, že se může pořád opřít o Sigourney Weaver, které skvěle sekundují především Winona Ryder, ale také Ron Perlman, či Jeunetův dvorní herec Dominique Pinon. V klasické úchylné roli se nám představí hororová legenda Brad Dourif. Všichni tihle ale dohromady upekli koláč, který je zevnitř prohnilý a kterému něco chybí. Především je to akčnost, která v podstatě vůbec nenavazuje na vojenskou přesnost Cameronových „Vetřelců“, naopak je to přece jen trochu snímek k zamyšlení a k rozjitření našeho zraku a imaginace. Právě proto je pro mě „Vetřelec: Vzkříšení“ trochu lepším filmem než třetí díl, ale zase ne o tolik.

 

Hodnocení: 65%

Vaše komentáře

ANONYM
Velmi zajímavý a úchvatný příběh.
ANONYM 04.12.2021 23:08:36 Reagovat Přidat nový komentář
Miroslav Kříž
Velmi zajímavý a úchvatný příběh.
Miroslav Kříž 04.12.2021 23:10:03 Reagovat Přidat nový komentář
ANONYM
Velmi zajímavý a úchvatný příběh.
ANONYM 04.12.2021 23:11:39 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (příšery, zvířata, vědci, mimozemšťani)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře