Victorian Undead (komiksová minisérie)

55%
Máte náladu na méně klasického Sherlocka? Tak zkuste tohohle komiksového, který si to musí rozdat se zombie.

 

Victorian Undead

Vydalo nakladatelství Wildstorm, šestidílná minisérie, leden až červen 2010

 

Scénář: Ian Edginton

Kresba: Davide Fabbri

 

Alternativní historie, to je subžánr, který je jak v literatuře, tak v komiksu velmi oblíbený. Jak by mohly některé události dopadnout, kdyby se něco změnilo? Jak by jednaly postavy, které by byly vystaveny jiným výzvám? Celý mainstreamový komiks je vlastně alternativní – jak by vypadala současnost, kdyby v ní existovali superhrdinové? Co v Americe hodně letí, to jsou zombie. Příběhy vyprávěné jinak s tím, že se v nich objevují zombie, to už je několikaletý trend za Velkou louží.

Ukázka z americké komiksové minisérie Victorian Undead.

Jednou z postav, která poutá pozornost neustále, je Sherlock Holmes. Poslední „Sherlock Holmes“, který šel do kin, byl rozhodně úspěch, stejně tak i pokračování „Sherlock Holmes: Hra stínů“. V komiksovém světě vychází také příběhy Sherlocka Holmese. Například společnost Dynamite vydala příběh „Sherlock Holmes: Year One“. Společnost Wildstorm se rozhodla, že naváže na úspěšné zombie komiksy, s kterými přišel hlavně Marvel, a pro svou alternativní zombie historii si vybrala právě postavu legendárního londýnského detektiva Sherlocka Holmese.

Ukázka z americké komiksové minisérie Victorian Undead.

Každý, kdo se zajímá o Sherlocka Holmese a četl jeho příběhy, ví o tom, jak měl původně skončit. Sir Arthur Conan Doyle detektiva nechal zemřít rukou profesora Moriartyho, jeho geniální Nemesis. Stalo se tak na Reichenbašských vodopádech. Ale díky tomu, že byl Holmes natolik oblíbenou postavou, musel ho Doyle vzkřísit. Ian Edginton zase nechal vzkřísit Moriartyho. Proč by nemohl i génius zločinu přežít, že?

Ukázka z americké komiksové minisérie Victorian Undead.

Moriarty přežil, nepřežil. Jeho tělo je jednoznačně zničené, ale ještě před tím se mu podařilo vytvořit formuli, která dokáže oživovat mrtvé. Není to snadné, ale díky tomu, že Moriarty přežil, je možné, aby pracoval na dalších verzích lektvaru a tím přišel s dokonalou verzí, která i jemu umožní znovu vést plnohodnotný život. Mezitím si ale staví armádu nemrtvých, na kterých zároveň testuje, jak formule funguje. Nemrtví se dostávají do Londýna a Sherlock Holmes s doktorem Watsonem se musí vypořádat s problémem, který ještě opravdu řešit nemuseli. Musí Londýn zbavit zombie.

Ukázka z americké komiksové minisérie Victorian Undead.

Komiks není nijak velkolepým, ale konfrontace viktoriánské Anglie se zombie příšerami je docela zajímavá. Není to poprvé, co to někoho napadlo, ale myslím, že pořád to docela funguje, i když v tomhle případě je příběh přece jen docela jednoduchý. Tvůrci se ho alespoň snaží napasovat na existující dějové linie, s nimiž přišel před mnoha lety Doyle. Jako chuťovka to celkem ujde, ale asi dám vždycky přednost „Lize výjimečných“.

 

Hodnocení: 55%

Hororové knihy (zombie, komiks)


Přidat komentář