Vymítač ďábla III (1990)

75%
Do třetice všeho dobrého a v tomhle případě to určitě platí.

Vymítač ďábla III

The Exorcist III

USA, 1990, 110 minut

 

Režie: William Peter Blatty

Scénář: William Peter Blatty

Hrají:

George C. Scott (Kinderman)

Ed Flanders (Otec Dyer)

Brad Dourif (Gemini Killer)

Jason Miller (Pacient X)

 

„Vymítač ďábla 2: Kacíř“ rozhodně nepatří k hororům, které by stály za zapamatování. Je to pokračování, které se jednoduše nepovedlo a není hodno prvního filmu. O to větší překvapení se zrodilo, když v roce 1990 přišel do kin třetí film s vymítačem v názvu. Rozhodně k němu ale nepřistupujte jako k filmu, který by byl výrazně špatný, protože tohle je snímek, který vás dovede překvapit.

 Ten už nic kázat nebude.

Na Williama Friedkina se nikdo nemohl zlobit, protože natočil snímek, který se zapsal do dějin filmu, nejen toho hororového. Jenže druhý film toho hodně pokazil. A když vám kurví vaše dílo, je nejlepší se pustit do práce sám a trochu sérii vrátit lesk. A tak se třetího filmu chopil spisovatel William Peter Blatty, který je autorem románové předlohy k filmu „Vymítač ďábla“.

 Geniální děsivá scéna.

Jeho tažení dopadlo relativně velmi dobře a proti druhému dílu je to kvalitativní posun zpět nahoru. Nikoli na vrchol, ale dost nahoru. Líbí se mi, že film se vydal úplně jinou cestou. Postava Lindy Blair je v podstatě zapomenuta, vzpomíná se na otce Karrase, který sletěl ze schodů, takže když George C. Scott na začátku říká Damien, rozhodně nemyslí toho chlapce z „Přichází Satan“.

 Další výborná scéna.

On však satan přichází, a to v podobě, která je v rámci příběhu jiná, nová. Sledujeme poručíka Kindermana v podání G. C. Scotta, který řeší případ sériového vraha. Společně s otcem Dyerem vzpomínají na zesnulého Karrase, ale sami stanou v centru událostí, které jsou řádně děsivé. Ve filmu je několik scén, které jsou skutečně hrůzu nahánějící a které stojí za zhlédnutí. Scéna se sestrou je jejím vrcholem. Příběhově se pak děj točí dál kolem vraha, kolem pátrání a kolem událostí, které jsou jen těžko vysvětlitelné. Kinderman je pak tím, kdo tápe, kdo nevěří v paranormální jevy, ale přesto se zdá, že se s nimi musí utkat.

 I na anděly dojde.

Tam, kde Richard Burton neuspěl, tam George C. Scott exceluje a ukazuje, jak byl skvělým hercem. Ale je to dáno i tím, že tenhle snímek má mnohem zajímavější scénář než dvojka. Tohle je příběh, který vás bude zajímat a který vás bude děsit. To je strašně dobře. Série dostala nový lesk, který není moc matný. Nesmíte ale čekat něco, co by bylo podobné prvnímu filmu. Tohle je jiné a já jsem za to rád.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (satan, mysteriózní)


Přidat komentář