Vzpoura Zombií (1936)

15%
Zombie ze 30. let se vracejí, jen jich zde v tomhle filmu moc není.

Vzpoura Zombií

Revolt of the Zombies

USA, 1936, 65 minut

 

Režie: Victor Halperin

Scénář: Victor Halperin, Howard Higgin a Rollo Lloyd

Hrají:

Dorothy Stone (Claire Duval)

Dean Jagger (Armand Louque)

Roy D'Arcy (Gen. Mazovia)

Robert Noland (Clifford Grayson)

 

I když nebyl snímek „Bílá Zombie“ až tak velkým trhákem, přece jen se jedná o jeden z prvních snímků, které se tématu zombie věnují. Není to však z pohledu, jak jsme na toto téma zvyklí dnes, ale je to z pohledu klasického, které vychází z tradic a legend, jež jsou spojeny s kulturami žijícími v Karibiku. Vzhledem k osobě režiséra Victora Halperina by se dalo očekávat, že snímek „Vzpoura Zombií“ bude pokračováním snímku z roku 1936, ale příliš mnoho styčných bodů zde není.

 A přijdou i četníci ze Saint Tropes?

Film má s „Bílou Zombie“ společného trochu více, než jen několik členů štábu. Tím hlavním prvkem jsou oči Bely Lugosiho, které se zde objevují. Sám herec není v titulcích uváděn, ale jsou to skutečně jeho oči a efekt jejich prolnutí do obrazu, které jsou i tentokráte použity. Skoro škoda, že se nevrátil herec v nějaké postavě, když to stejně pokračování není. Tvůrci prostě jen využili efekt, který fungoval i pro svůj další snímek.

 To jsou mi pózy...

Během první světové války je na hranicích Francie a Rakouska k trestu smrti odsouzen orientální mnich, který by měl údajně vládnout silou ovládat mrtvé, tedy vlastně nemrtvé. Aby se zabránilo tomu, že bude podobná síla zneužívána, využívá se skupina odvážných, aby se přesunula do současné Kambodži, kde je potřeba se velkého nebezpečí zbavit. Jenže ani skupina dobrovolníků nemusí být tak silná, jako moc toho, kdo ovládá nemrtvé lidi.

 To je kompozice!

„Vzpoura Zombií“ je filmem, který se dá ze současného hlediska nazvat hororem jen velmi těžko. Jsou zde momenty, které mají náznaky toho, že by samy o sobě hororovými být mohly, ale jako celek film prostě nefunguje. Je příliš levný, jsou používány příliš špatné triky a jednotlivé dějotvorné prvky na sebe absolutně nenavazují, což vytváří dojem nekonzistentnosti a nefunkčnosti celku. Film jednoduše nebaví, protože je odfláknutý a nemá žádný nosný nápad.

 A teď se tvař jak debil...

Když se člověk dostane k těm starším kouskům, někdy se docela diví, co vlastně objeví. Tenhle film je volně dostupný na YouTube, práva už se na něj nevztahují. Popravdě, ani se není moc čemu divit. Zombie v názvu je naprosto nesmyslné, protože se zde zombie fakticky nevyskytují, a to ani v žádném metaforickém smyslu. Z tohoto důvodu je film sám o sobě jen takový úlet, který je romancí – a pěkně nudnou – více než hororem.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (zombie, béčka)


Přidat komentář