Wer (2013)

80%
Vlkodlačí filmy vás i v dnešní době mohou příjemně překvapit.

Wer

Wer

USA, 2013, 89 minut

 

Režie: William Brent Bell

Scénář: William Brent Bell a Matthew Peterman

Hrají:

A. J. Cook (Kate Moore)

Sebastian Roché (Klaus Pistor)

Stephanie Lemelin (Claire Porter)

Vik Sahay (Eric Sarin)

 

Tak nějak jsem si podle názvu myslel, že to bude cosi německého, tak jsem se nějakou dobu odhodlával, ale při letmém projetí profilu filmu na ČSFD jsem zjistil, že se nemusím obávat a že „Wer“ je tu v souvislosti s tím, že tohle je snímek o vlkodlacích. Pravda, ani tahle informace není úplně z těch, které by se daly považovat za naprosto senzační. Ale kniha by se neměla soudit podle obalu, a tak ani film by se neměl soudit jen podle plakátu nebo podle anotace, i když k tomu má člověk často sklony.

 Úsměvy zamrznou.

První minuty bohužel nebyly z těch, které by mě hned oslnily. Je tu totiž záznam z nemocnice se záběry na nějakou hodně zraněnou ženu. Následuje amatérské video z pobytu jedné tříčlenné rodiny v přírodě. Začínalo mi to hodně smrdět found footage, a tak jsem se obrnil, protože tohle rozhodně není něco, co bych moc chtěl vidět. Jenže tvůrci následně překvapili. „Wer“ není found footage, ale kriminální horor, který pouze prvky found footage využívá a v tomhle případě dokonce ke svému prospěchu.

 Důsledky běsnění.

Žena, která leží v nemocnici, ztratila syna i manžela. Policie to vyšetřuje, protože okolnosti jsou vyloženě záhadné. Kromě policie na tom participuje také americká obhájkyně. K vyvraždění americké rodiny totiž došlo ve Francii a z činu byl obviněn obrovitý, málomluvný muž žijící nedaleko. Popravdě, není se moc čemu divit, protože na první pohled vypadá jako někdo, kdo by vám zlomil vaz cvrknutím prstem do čela. Ale spravedlnost musí být, že jo.

 Na první pohled milý chlapík.

Rozbíhá se vyšetřování a postupně se zjišťují skutečnosti, které nejsou zrovna až tak normální. Ano, už je celkem jasné, k čemu to směřuje. Tady bude někdo vlkodlak. Není to nové, není to originální v myšlence, ale ve svém pojetí je film ve skutečnosti velmi dobrý a prezentuje celou gradaci tématu skvěle. Jste napjati od začátku i přesto, že víte, jaká bude asi pointa. Tohle je krásná ukázka toho, že originalita dnes není zásadní, ale je zásadní to, jak je příběh podán. Téhle produkci se podání povedlo.

 Teď to bude ostré.

Vlkodlačí film není mrtvý a právě snímek „Wer“ to ukazuje v tom nejlepším možném světle. Příběh není zbytečně jednoduchý, děje se toho dost, aby vás to zajímalo po celou dobu. Navíc se tvůrci nebáli jít do trochu drsnějších efektů, a to většinou bez přítomnosti digitálních triků. Tohle je něco, co se hodně oceňuje. Ono i to podání vlkodlaka je zde celkem nové. Velmi milé překvapení, které bych od žánrového filmu nečekal.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vlkodlaci)


Přidat komentář