Witchcraft: Vražedná magie (1988)

35%
Jestli skutečně toužíte po něčem, kde David Hasselhoff nehraje jenom v červených trenýrkách, zkuste tenhle horor. Neříkám, že je dobrý, ale ani Hasselhoff ho nepotápí až na úplné dno.

 

Witchcraft: Vražedná magie

La Casa 4 (Witchcraft)

Itálie, USA, 1988, 95 minut

 

Režie: Fabrizio Laurenti

Scénář: Michael Spierig a Peter Spierig

Hrají:

David Hasselhoff (Gary)

Linda Blair (Jane Brooks)

Catherine Hickland (Linda Sullivan)

Annie Ross (Rose Brooks)

 

Poměrně nesourodá dvojice – namachrovaný borec a panna – spolu zkoumají na ostrově podivné světlo. Ona s ním odmítá pohlavní styk, on to nese dost statečně a snaží se žít hlavně prací. Nemohu si pomoct, ale tohle je role, kterou Davidovi Hasselhoffovi nevěřím. Hoffa je pro mě spíš frajer, který by si ji vzal, ať by chtěla, nebo ne. Na tom ale zase tolik nezáleží. On je v každé své roli uvěřitelný jako video z přistání prvního člověka na Měsíci. Zde mu sekunduje navíc banda dalších herců neherců, kteří si nějakým hraním hlavu moc nezatěžovali.

Lepší roky už má za sebou.

Dvojice na ostrově je nezajímavá, ale to nevadí, protože se blíží skupinka lidí, kterým by mohl ostrov patřit. Těm ani nevadí, že tu mají nevítané návštěvníky v podobě Hoffy a jeho přítelkyně, vlastně se spolu docela skamarádí, a pak všichni musí řešit problém. V domě totiž straší. Nebo tak něco. Abych byl přesnější, jsou zde nějaké čarodějnice a magie prostupuje historií celého domu.

Že by ho chtěla uškrtit?

Vlastně to není až tak špatné, protože čarodějnického hororu není nikdy dost, hlavně pokud je dobrý, ale samotný děj, důvod, proč jsou postavy na ostrově, tohle je jen těžko obhajitelné, stejně jako fakt, proč tam zůstávají. Logika pak dostává na zadek. Nutno říct, že místy přece jen náznaky fungování jsou, ale stejně jako u mnohých jiných béček, ani v tomhle případě si o nějaké propracovanosti nemůžeme povídat. Všechno je jakoby náhodou, ve prospěch scénáře. Jako třeba chvíle, kdy postavy pozorují muže, jak umírá, aniž by cokoli udělali, aniž by se mu snažili pomoct. I když se viditelně dusí, nikdo se ani nepokusí o Heimlicha nebo jiným způsobem nezasáhne.

Ale, ale, kohopak to tu máme?

Co se mi na filmu zpočátku docela líbilo, to byly masky a triky. Zašívání úst vypadá hodně efektivně a hodně realisticky, stejně pak upalování, ale ani v tomhle ohledu není film „Witchcraft: Vražedná magie“ nijak převratný. Jakmile dojde na krev, člověk neví, co to vlastně stříká z tepen, jestli je to malinovka nebo nějaké mýdlo. Tohle je docela škoda. Navíc, když se u toho Hoffa tváří, jak se tváří, je to nechtěně komické. Herecká hvězda a snad celý život nemusel nic pořádně zahrát. Holt charisma někdy stačí.

Ty vlasy se mi líbí.

„Witchcraft: Vražedná magie“ není dobrý film. Při scéně pátrání vrtulníku jsem se skutečně ujistil, že tenhle film je jen rádoby zajímavý. Ve skutečnosti je to směska špatných hereckých výkonů, které jsou prokládány několika téměř hellraiserovskými scénami.  Nějaké snahy natočit, jak moře bouří, jak zuří vítr, pro který se nemůžou lodě vydat na plavbu, zde neexistuje, nějaké dodržení denní doby, na to se také nehraje. Škoda, ze začátku to vypadalo celkem obstojně. Sledovat Hoffu hodinu a půl téměř nepřetržitě je však nadlidský úkol. Aspoň v tomhle případě.

 

Hodnocení: 35%

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář