Wong Jorn Pid (2012)

40%
Thajský horor a jeho pozitiva a hlavně negativa.

Wong Jorn Pid

Thajsko, 2012, 105 minut

 

Režie: Yuthlert Sippapak a Tiwa Moeithaisong

Hrají:

Theeradanai Suwannahom (Pricha)

Patcharee Tubthong (Jik)

Artit Wiboonpanitch (Mac)

 

Thajský horor má momenty, kdy dovede překvapit. A pak zde jsou filmy, které vás nahlodají k tomu, abyste se na nic dalšího, co z této především turisticky zajímavé země přijde, už nikdy nedívali. A tohle tak trochu reprezentuje i snímek „Wong Jorn Pid“, který je v mezinárodní distribuci často označován jako „Heaven and Hell“, což je srozumitelnější, ale přesto nic moc neříkající název.

I v černobílé to je.

Proč snímek „Wong Jorn Pid“ reprezentuje thajskou hororovou kinematografii? Především proto, že první část filmu, který je vlastně hororovou antologií, kde jsou celkem tři příběhy, je docela dobrá. Hned vás zaujme svojí vizuální stránkou a celkovou zvláštní atmosférou, ale když říkám zvláštní, myslím to v dobrém smyslu, protože to prostě má něco do sebe, co dovede diváka zaujmout.

Ale ani barva nechybí.

Jenže i když první příběh dovede zaujmout svým zpracováním, nějak postupně zjišťujete, že nemá tak trochu co říct. A tohle je následně problém i zbylých dvou filmů, které už jsou natočeny celkem tradičně, i když kamera, která byla využita, byla ruční. Trochu se to promítlo i na kvalitě obrazuje, která není vždy uspokojující. Ale tohle je ještě prvek, který se dá snést. Vážné problémy jsou jinde.

A nechybí ani násilí.

V první řadě je to scénář, který nemá co vyprávět, a to v podstatě ani v jednom případě. Herci se relativně snaží, ale pokud už dojde na dobrou scénu, najednou snímek jakoby couvnul a to zajímavé, co by zde mohlo být, se vytrácí. Skoro se zdá, že se chce „Wong Jorn Pid“ soustředit hlavně na atmosféru, ale ani tu se nedaří udržet celou dobu, spíše jen v některých segmentech.

I na mrtvé dojde.

Snímek „Wong Jorn Pid“ bohužel ukazuje, že thajský hororová kinematografie má svoje vady. Na jednu stanu je fajn, že se Yuthlert Sippapak a Tiwa Moeithaisong snažili o to, aby měli ve filmu atmosféru, na druhou stranu se jim nepodařilo ji moc podtrhnout a udržet po celou dobu. I když je v jejich filmu násilí, jsou scény spíše ukecané, což atmosféře také nepomáhá.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář