Yamato Takeru (1994)

75%
Osmihlavý drak a jeden princ, který se mu musí postavit.

Yamato Takeru

Japonsko, 1994, 105 minut

 

Režie: Takao Okawara

Scénář: Wataru Mimura

Hrají:

Masahiro Takashima (Princ Yamato Takeru)

Yasuko Sawaguchi (Oto Tachibana)

Hiroshi Abe (Tsukiyomi)

Akira Koieyama (Oousu)

 

Pokud jste sledovali starší kaiju snímky, které jsme na Horor Webu prezentovali, bude pro vás snímek „Yamato Takeru“ velkým překvapením, protože tohle je ve skutečnosti mytologické fantasy, které ale vůbec není vzdálené klasickým příběhům o princích a dracích, které docela dobře známe české, potažmo evropské lidové ústní slovesnosti, ale i z národních literatur. Jen to japonské pojetí je prostě natolik specifické, že je opět jiné. Pravda, sem tam to může připomenout příběhy s princeznou Fantaghiró.

 Na krystaly jsou Japonci ujetí.

Princ Yamato Takeru je skutečnou historickou postavou, ale ve snímku s jeho jménem z roku 1994 moc provázaností s historií nehledejte. Ona už skutečnost, že film je v USA uváděn jako „Orochi, the Eight-Headed Dragon“, tedy „Orochi, osmihlavý drak“, je faktem, který se historicky dá jen těžko potvrdit. Ale ony legendy jsou prostě zajímavější než některé skutečné události, a tak se princ Yamato Takeru stává hrdinou fantasy, kde musí bojovat proti pořádnému drakovi.

 A letíme!

Hned na začátku je jasné, že tohle bude příběh, kde půjde o magii, mytologická zvířata a možná i sem tam o nějakého toho robota. No jo, zase tak moc srandu si nedělám, ale Japoncům se stejně pořád daří, abyste měli pocit, že to, co sledujete, je zasazeno do určité specifické doby a funkčního světa. Dobře, sem tam už to opravdu vypadá jako „Power Rangers“, ale já jsem měl tenhle seriál vždycky rád, a tak mi ten zvláštní konečný souboj ani moc divný nepřipadal.

 Osmihlavý drak.

„Yamato Takeru“ by mohl být skutečně velký příběh, kdyby to místy nebylo takové prázdné, jako kdyby nebylo dost peněz na to, aby se udělaly pořádné filmové kulisy. Myšlenky jsou dobré a například na scénu, kdy je princi do krku zabodnut nůž, jsem opravdu jen zíral s otevřenou hubou. Ale tohle jsou prostě Japonci. Oni se snaží a dovedou překvapit. I tenhle snímek je jako celek překvapení a určitě stojí za pozornost. Když ho budete brát jako kaiju, budete z jeho pojetí ohromeni a budete rádi, že je to jiné, než klasické filmy s Gojirou a dalšími monstry.

 Power Rangers!

„Yamato Takeru“ je filmem, který se vám může protivit proto, že ty klasické triky tu nejsou zrovna nějak moc dokonalé, místy je ta zadní projekce hodně nekvalitní, ale já si nemůžu pomoct, když dojde na finální souboj, je vidět, že se tvůrci vyřádili a opravdu se snažili o to, aby to mělo ten správný efekt a aby to dobře vypadalo. Vypadá to skvěle a já jsem se na konci opravdu výtečně bavil. Ale i ten průběh má svoje zajímavé momenty.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář