YellowBrickRoad (2010)

20%
Tak trochu jiná Dorotka v zemi Oz.

YellowBrickRoad

USA, 2010, 98 minut

 

Režie: Jesse Holland, Andy Mitton

Scénář: Jesse Holland, Andy Mitton

Hrají:

Michael Laurino (Teddy Barnes)

Anessa Ramsey (Melissa Barnes)

Alex Draper (Walter Myrick)

Cassidy Freeman (Erin Luger)

 

Ten příběh sám o sobě nezní vůbec špatně. Tedy ten příběh, na němž snímek „YellowBrickRoad“ staví. Mimochodem, „yellow brick road“, tedy doslova „žlutá cihlová stezka“, je důležitý prvek z příběhu „Čaroděj ze země Oz“, protože právě po této stezce se Dorotka vydává, aby našla všechny své přátele. Je asi jasné, že tohle je něco, co bude ve filmu zmíněno.

Že by Dorotka?

Základem hororu „YellowBrickRoad“ je událost, která se stala v Nové Anglii v roce 1940. Obyvatelé jednoho městečka se jednou prostě rozhodli, že se vydají na pochod. Jednalo se o více jak 500 osob, které doma nechaly všechno a prostě šly. Nikdo netušil, proč to dotyční udělali, ale armáda za nimi vyslala vojáky, kteří je měli najít. A skutečně některé z nich našli. Ale nikoho živého.

A to bude strašák.

Více jak polovina jedinců, kteří se vydali na pochod smrti, byla nalezena mrtvá. Zbytek nebyl nalezen nikdy. Tohle je základ, ne němž je skutečně možné stavět, je to něco dobrého, co by mohlo fungovat. Jenže tvůrci snímku „YellowBrickRoad“ se rozhodli, že udělají klasiku – found footage, které bude vyprávět o expedici, jež se vydala po stopách zmizelých. Tohle není nic moc nápad.

A všichni se sešli na žluté stezce.

A tak sledujeme něco, co je podivnou variací na „Čaroděje ze země Oz“, není to ani trochu děsivé a není to ani trochu zajímavé, natožpak zábavné. Prostě jen snímek o tom, jak se skupina lidí vydává na pochod, který má nějakou tajemnou minulost, ale nejsou schopni diváka čímkoli zaujmout. A to je u filmu, který má ve své podstatě tajemství ve svých základech, docela tragické.

A pak si volali.

Americký snímek „YellowBrickRoad“ jen dokazuje skutečnost, že found footage je žánr, který je pro většinu tvůrců vyčpělí a oni v něm nedokážou natočit něco, coby bylo alespoň trochu jiné, trochu nové, trochu originální, minimálně v tom, jaké postupy jsou pro natočení takového filmu použity. „YellowBrickRoad“ si tak jede v klasické kostře a nepřináší to vůbec nic.

 

Hodnocení: 20 %

 

Hororové filmy (found footage, mysteriózní)


Přidat komentář