Zatímco spíš (2011)

95%
Jeden z nejlepších hororů, jaké jsem za poslední roky viděl. I když možná někteří budou tvrdit, že to třeba ani horor není.

Zatímco spíš

Mientras duermes

Španělsko, 2011, 102 minut

 

Režie: Jaume Balagueró

Scénář: Alberto Marini

Hrají:

Luis Tosar (César)

Marta Etura (Clara)

Alberto San Juan (Marcos)

Petra Martínez (Verónica)

 

Snímek, o kterém jsem hodně slyšel, ale pořád ne a ne se k němu dostat. Jako kdybych se ho bál. A celkem oprávněně, protože jeho příběh rozhodně není z těch, které by mě dokázaly potěšit v tom smyslu, že pohladí po duši. Naopak, „Zatímco spíš“ je film o tom, jak dokáže být život hnusný. Ne, ne život, ale jak lidé dokáží být hnusní na sebe navzájem, jak si dovedou ubližovat.

 Vlastně je to takový milý chlapík.

César je v podstatě obyčejný chlapík, který se ráno probudí vedle ženy a jde do práce. Nemá to daleko, protože dělá domovníka v domě, kde se probudil. Jenže po pár minutách najednou zjišťujete něco zvláštního. Žena, u které se César probudil, se s ním baví pouze jako se známým, navíc se u recepce, kde sedí, objevuje mladá holka, která po něm chce peníze a pak mu vyplivne jogurtový nápoj na pult. Hned je vám jasné, že s Césarem není něco v pořádku, ale nevíte, co to je.

 Kdo z nioch je skutečně nebezpečný?

Scénář pokračuje dál, plíživě odhaluje skutečnosti z Césarova života a toho, co on ve skutečnosti v domě dělá. Ano, je domovníkem a svoje funkce plní poměrně svědomitě, jen je někdy nedochvilný, ale většina nájemníků ho má ráda. Jsou jen dva, kterým se nelíbí. Starší pán, kterému nejspíš vadí všechno na světě, a pak ta malá holka, která na Césara podle všeho něco ví. A ono je co vědět.

 Nezáviděníhodná situace. Ale dostal se do ní sám.

César je unikátním magorem a je skutečně děsivé jej sledovat při tom, co dělá. Trochu mi to připomnělo snímek „Mluv s ní“, ale zasazený do naprosto jiné roviny. César je děsivý a budete z něj mít strach, stejně jako si budete přát, aby se mu něco zlého stalo, protože on vám ukazuje, že vlastně nikde nejste v bezpečí a že ani lidé, kterým důvěřujete, nejsou mnohdy hodni vaši důvěry. Některé důvody toho, proč se ráno probudíte a necítíte se vyspaní, mohou být skutečně překvapivé.

 Asi má zálibu v broucích.

„Zatímco spíš“ je ukázkou toho, že i v nedávných letech bylo možné natočit skutečně děsivý horor, který přitom nevyužívá žádné fantaskní prvky, ale spokojí se s tím, že v čele je „jen“ vyšinutý jedinec, z kterého vás mrazí. Film je skvěle herecky i režisérsky zvládnutý a rozhodně patří v hororu obecně k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Na takový zážitek jen tak nezapomenete.

 

Hodnocení: 95 %

Hororové filmy (mučení)


Přidat komentář