Zhasni a zemřeš (2016)

60%
Recenze od naší externí přispěvatelky Radky Zerzánkové.
style="text-align: center;"> Zhasni a zemřeš
Lights Out
USA, 2016, 90 min. 
 
Režie: David Sandberg  
Scénář: Eric Heisserer
Hrají: 
Teresa Palmer (Rebecca) 
Maria Bello (Sophie)
Alicia Vela-Bailey (Diana)
Alexander DiPersia (Bret) 
Co se skrývá ve stínech?
Horor, na který všichni netrpělivě čekali. A vyplatilo se! Rebecca už dospěla a odstěhovala se od své matky Sophii. Už pár měsíců chodí s jistým Bretem. Její nevlastní otec nedávno zemřel a mladší bratr Martin prožívá problémy s matkou, která si povídá ve stínu sama pro sebe. Později zjišťujeme, že si povídá se svojí dlouholetou přítelkyní Dianou, která se vždy objevuje výhradně ve tmě. Nic neobvyklého, řeknete si. Kdyby ovšem Diana nebyla pár let mrtvá.
Lepší světlo nebylo?
 
Celou dobu se horor zaměřuje právě na tuto prapodivnou postavu, která straší vždy, když se zhasne. Ano! Její oběti musí být ve světle. Toho se Diana právě nejvíce bojí. Jenomže když umí ovládat elektřinu je s dotyčným amen. Není to strašení na jednom konkrétním místě, ale přemísťuje se. O to je to horší! Když Diana ještě žila, sama se vyhýbala jak slunečnímu tak světlu, který vyzařuje obyčejná žárovka. Nesnesla ho. A tak to má i po své smrti. 
Chlapec bude v pořádku...
Počin hororu je velice pozitivní. I když Diana pokaždé zmizí, když se rozsvítí. Čista jasna je pryč a my nevíme, kam odešla. V "Zhasni a zemřeš" se objevují prvky, které horor má obsahovat, i když se objevují převážně na začátku než na konci. Diana je zvláštní záporná postava vzniklá ne z dětské fantazie nýbrž v hlavě dospělého člověka. O co přesně Dianě jde, není znát. Jen, že má ráda neštěstí.
Něco děsivého tam bude.
V závěru se neobjevuje vůbec žádná dynamika. Právě naopak! Nic se pořádně nevysvětlí, proč Diana straší a další otázky visící ve vzduchu. Ale přesto se jedná o nejlepší horor tohoto roku. Tento snímek některé diváky nenechá v klidu. Radši budou mít rozsvíceno. Bohužel jen někteří ti ostatní si vychutnají atmosféru mrazící až do morků kostí.
Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář