Zombie 108 (2012)

40%
Zombie na tchajwanský způsob nejsou až tak zajímavé, jak by člověk chtěl.

Zombie 108

Z-108 qi cheng

Tchaj-wan, 2012, 88 minut

 

Režie: Joe Chien

Scénář: Joe Chien

Hrají:

Cheung Yung

Cai-Ying Yao

Sona Eyambe

Josh-Hiyakawa Wilson

 

Vždycky, když vidím v názvu filmu slovo „zombie“ anebo vím, že to bude zombie film, jsem pokaždé zvědavý. To je prostě automatické. Jak jsou někde zombie, v tom případě prostě nemůžu jen tak zůstat v klidu. Tohle je téma, které mám hrozně rád a asi mě to bude provázet celým životem. V hlavě mám ještě dost příběhů, které bych sám zasadil právě do světa plného zombie. Ono je tam ještě co vyprávět, i když to tak podle některých filmů třeba vůbec nevypadá.

 jen je všechny rozstřílejte.

Když jsem zjistil, že „Zombie 108“ je snímek tchajwanský, musel jsem být i proti své vůli zaujatý ještě víc. Třeba naprosto nová země, alespoň v rámci tohoto žánru – a také pro mě – přinese něco nového, něco ze své kultury a svých tradic. No, bohužel od začátku se ukazuje, že má tchajwanská kinematografie poměrně blízko té západní a více než o cokoli jiného půjde o efekt.

 Takhle si zombie apokalypsu nepředstavovala.

Nakonec se ale ukazuje, že Asiaté si jdou svojí vlastní cestou. I když se snímek na první pohled tváří trochu jako „28 týdnů poté“ – a první minuty tomu skutečně nasvědčují – film „Zombie 108“ má dvě dějové linie, které se nemusejí až tak nutně potkat. Ta první je právě o tom, jak se vojáci a nějací uprchlíci snaží přežít v zombie světě. Druhá se pak točí kolem jednoho psychopatického magora, který se rozhodl, že zombie apokalypsu využije posvém způsobu.

 Domácí mazlíček.

Díky těmto dvěma liniím je snímek poměrně nekonzistentní a jejich propojení prostě nefunguje. Buď se měl film zaměřit pouze na jedno, anebo na druhé. Takhle vás bude část o přežití nudit, protože ji znáte z jiných filmů, navíc i podobně nasnímanou, a druhá část vám bude připadat nepatřičná, protože v souvislosti se zvoleným světem nemá žádné pořádné opodstatnění ve smyslu hlubší myšlenky ohledně toho, co může krizová situace s člověkem udělat. Anebo ve vztahu k jakékoli jiné hlubší myšlence.

 Podobného hnusáka těžko pohledat.

„Zombie 108“ ničím nepřekvapí. Jsou zde hnusné postavy, jak se tak nějak v zombie světě očekává, a nejsou nutně na straně nemrtvých. Jsou hlavně mezi lidmi. Jenže tyto postavy prostě nejsou využity k tomu, aby se vyprávěl nějaký zajímavější příběh, stávají se jen nástrojem k tomu, aby mohl být divák zhnusen, případně na něj mělo počínání filmových postav jiný, podobný efekt. Mně tohle u zombie filmu prostě nestačí.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (zombie, béčka, mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář