12 Feet Deep (2017)

60%
Malý prostor, trochu nepravděpodobná zápletka, ale má to grády.

12 Feet Deep

USA, 2017, 85 minut

 

Režie: Matt Eskandari

Scénář: Matt Eskandari a Michael Hultquist

Hrají:

Nora-Jane Noone (Bree)

Alexandra Park (Jonna)

Diane Farr (Clara)

Tobin Bell (McGradey)

 

Myslím si, že snímek „12 Feet Deep“ je – minimálně u českého publika – celkem podhodnocený. Dle mého názoru se docela dobře podařilo zachytit jednoduchý nápad a vygradovat ho způsobem, který je funkční a který skutečně dovede vyvolat pocit, že situace, v níž se sestry nachází, je bezvýchodný, i když budete mít pocit, že by to ze začátku mohla být jen rozvleklá anekdota.

Tohle je záběr z natáčení.

Zápletka je skutečně jednoduchá a stojí na banálním nápadu. Máme zde veřejné kryté koupaliště, jež má jednu velmi specifickou vlastnost. Tou je skutečnost, že se na noc zavírá. Prostě má plastový kryt, který se přes něj natáhne, aby do vody nemohlo nic spadnout. Po zavíračce tak správce spustí mechanismus a ten vodu uzavře. Jenže co by se stalo, kdyby v bazénu ještě někdo byl?

Tohle je zlá paní.

Jasně, zn to trochu nepravděpodobně, že by se správce ani nepodíval, jestli v bazénu už nikdo není, ale dejme tomu, někdy se prostě okolnosti sejdou. Mimochodem, byl docela dobrý tah dát jako správce bazénu Tobina Bella, protože už jen tím, že se zde objeví, dovede upoutat pozornost a možná i trochu zmást diváka, který nakonec může dostat něco trochu jiného, než by jeden očekával.

Ještě než se bazén zavřel.

Tvůrcům se i z jednoduchého nápadu podařilo vytěžit napětí, a to i přesto, aby zbytečně navěšovaly na děj další a další postavy. Stačí jedna navíc, která zahýbe děním. Jsou zde ale dobré nápady a skoro se chce říct, že se skutečně podařilo vytěžit všechno, co omezený prostor nabízel. Je zde gradace, nechybí i drsné okamžiky, i když samozřejmě převládá to, co si sestry pod krytem řeknou.

Dostat se ven je těžké.

Americký snímek „12 Feet Deep“ je pro mě docela milým překvapením. Z jednoduchého nápadu dostal, co se dalo, a divák si tak mohl užít podívanou, která rozhodně neurazí. Klaustrofobní prostředí je zde použito skvěle, ale hlavní jsou obě představitelky uvězněných žen, jimž skutečně věříte, že to tam dole pro ně není jednoduché a že smrt je docela blízko. Ne, nápady tu nejsou originální a skvělé, ale v rámci zvolené zápletky to sedí parádně.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mučení, survival)


Přidat komentář