13 Ghosts (1960)

75%
William Castle je prostě moje krevní skupina.

13 Ghosts

USA, 1960, 85 minut

 

Režie: William Castle

Scénář: Robb White

Hrají:

Charles Herbert (Buck Zorba)

Jo Morrow (Medea Zorba)

Martin Milner (Benjamen Rush)

Rosemary DeCamp (Hilda Zorba)

 

William Castle je můj velký oblíbenec, především pak proto, že se nesnažil jen vyděsit lidi, ale snažil se je také pobavit. Ale kromě toho – a to bohužel už zažít nemůžeme – velmi často přišel s něčím, co ještě ozvláštnilo samotné projekce. Například v případě snímku „13 Ghosts“ jsou to speciální brýle, které bylo možné si nasadit a dívat se skrz ně při speciálně barevně upravených scénách.

 William Castle a jeho duchové.

Asi by bylo docela fajn, kdyby se Castlovy filmy znovu uvedly do kin s tím, že by se využily moderní technologie k tomu, aby se docílilo efektu, který chtěl Castle docílit. Pravda, v případě filmu „13 Ghosts“ by stačilo jen nasadit ty speciální brýle. Pochybuji však, že by se takový film dostal i k nám, což je dle mého názoru škoda, protože Castle byl v určitém smyslu filmový a hororový vizionář. Pokud ale doma najdete takové ty papírové brýle z kina, kde je jeden okulár modrý jeden červený, tak se a film při modrých scénách dívejte přes ten červený. Efekt je úchvatný!

 Že by zahlédli ducha?

Snímek „13 Ghosts“ vypráví přesně o tom, co název říká. Ano, tohle je film o třinácti duších, kteří by měli strašit v jednom domě. Tento dům zdědila rodina Zorbů. Otec je vědec, trochu zapomnětlivý, což vede k tomu, že jsou vystěhováni z původního bydliště, protože si prostě nevzpomněl zaplatit účty. Naštěstí si malý Benjamen přeje mít dům s nábytkem. A voilà, to se přesně stane.

 Čarodějnice přichází.

Dům je po strýci Zorbovi, kterého většina rodiny nikdy neviděla. Strýc byl podivín a zaměřoval se na lovení duchů všude po světě. Zorbové takovým báchorkám nevěří, ale je jasné, že se brzy přesvědčí o opaku. V rámci dostupných technologií a možností, které Castle měl, se mu výborně podařilo s duchy pracovat a skutečně i vzbuzovat hrůzu. Ale zůstává pravdou, že většinu stopáže je horor spíše konverzační.

 Jsou všude!

Snímek „13 Ghosts“ už v dnešní době asi mnoho lidí nevyděsí, ale přesto jsou zde scény, které jsou zajímavé, které jsou natočené velmi zvláštním stylem a hororové pořád jsou. Jen už jsme trochu více otrlí. Myslím, že Castle by v dnešní době už s něčím takovým neuspěl. Anebo by se adaptoval na současnost. Za mě jsou jeho filmy prostě paráda, i když nutně neplní hororovou funkci, tak zábavní ano.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář