13 Hrs (2010)

20%
Co se může stát za 13 hodin? V tomhle případě nic moc...

13 Hrs

Velká Británie, 2010, 81 minut

 

Režie: Jonathan Glendening

Scénář: Adam Phillips

Hrají:

Isabella Calthorpe (Sarah Tyler)

Tom Felton (Gary)

Gemma Atkinson (Emily)

Josh Bowman (Doug Walker)

 

Vlkodlačí horor rozhodně nepatří k těm, které by byly jistotou. To, co předvedli američtí tvůrci na počátku 80. let ž se v poslední době nedaří moc opakovat, a to i přesto, že máme lepší techniku a vlkodlačí přeměnu je možné provést vizuálně skoro dokonale. Přesto se zatím nikomu nepodařilo překonat filmy jako „Americký vlkodlak v Londýně“ a „Kvílení vlkodlaků“.

Snad má stříbrné kulky.

A rozhodně se to nepodařilo ani snímku „13 Hrs“, pokud o něm jako o vlkodlačím snímku můžeme mluvit, ale vzhledem k tomu, že jeden z alternativních názvů tohoto filmu je „Night Wolf“, myslím, že můžeme. Když už jsme u toho, i kdyby monstrum mělo trochu jinou podobu, s vlkodlačími filmy má „13 Hrs“ až moc společného – rodinné tajemství, obrovské sídlo, mnoho stínů a jakási bestie se zvláštním původem.

Kdopak to volá?

„13 Hrs“ je vlkodlačím snímkem prostě z principu, i když dějová linka se k tomu dostává postupně přes to, jak se skupinka mladých lidí vrací do rodného domu jedné z nich. To je Sarah (Isabella Calthorpe), která se vrací do Anglie po několika letech strávených v Los Angeles, aby se jí konečně podařilo urovnat spory, kterou se svou rodinou měla. To ještě neví, co na ni všechno čeká.

Že by proměna?

V domě už se pak odehrává celkem klasická hra, kdy monstrum chce zabíjet, lidé chtějí přežít, což je trochu náročnější, hlavně pokud pořádně neví, odkud vlastně monstrum zaútočí. A vzhledem k tomu, že to je monstrum, které má i podobu člověka, je celkem těžké určit, jestli náhodou někdo z vašich blízkých vlastně není tím, kdo na vás ve změněném stavu útočí. Hrozné drama...

Pořádné zoubky.

Britský horor „13 Hrs“ je ukázkou toho, jak natočit film bez invence a pro jistotu si zvolit ještě žánr, který trochu té invence vyžaduje, protože jinak se bude jen opakovat, jinak se budou kopírovat postupy a možná i celé scény z jiných filmů. Není to dramatické, nemá to gradaci, není to překvapivé. A trikově to není ani nějak převratné. V konečném důsledku jen další vlkodlačí horor.

 

Hodnocení: 20 %

 

Hororové filmy (vlkodlaci, survival)


Přidat komentář