Death Line (1973)

60%
"Death Line" je britská béčková klasika, která má k dispozici poměrně dobré herce a zajímavé herecké výkony, ale jinak není moc o co stát.

 

Death Line

Velká Británie, 1973, 87 minut

 

Režie: Gery Sherman

Scénář: Ceri Jones a Gary Sherman

Hrají:

Donald Pleasence (Inspektor Calhoun)

Norman Rossington (Detektiv Seržant Rogers)

David Ladd (Alex Campbell)

Sharon Gurney (Patricia Wilson)

 

Britský horor je prostě britský horor. Tohle označení má jméno tak zhruba do konce 80. let, i když i v poslední době se profilují zajímavé věci. Mezi tvůrci lze jmenovat například Edgara Wrighta (Soumrak mrtvých), který se však pomalu, ale jistě přesouvá za oceán, Joa Cornishe, který nadchnul svým snímkem „Útok na věžák“, a pak je zde i podivím ze všech největší – Simon Rumley, se svými filmy „Red White and Blue“ nebo The Living and the Dead. Ale v minulosti se mluvilo hlavně o Terenci Fisherovi, Michaelu Powellovi anebo jiných tvůrcích, kteří se podíleli na úspěchu britského hororu.

Krasavec, jen škoda kvality.

Gary Sherman je autorem méně známým, který zaujal několika nízkorozpočtovými horory, především pak filmem „Death Line“ (dalo by se přeložit jako „Linka smrti“, což by i sedělo), ale film je známý i pod americkým názvem „Raw Meat“, tedy „Syrové maso“. Příběh o tom, jak se dvojice amerických studentů – mladík a dívka – dostanou do Londýna a vůbec si zde nežijí svůj krásný anglický sen.

Potulovat se v tunelech podzemky není nejlepší nápad.

Londýn je prostředí, kde se dají natáčet krásné horory. „Americký vlkodlak v Londýně“ je toho zářným důkazem. Kontrast britské rezervovanosti a konzervativnosti s americkou nevázaností, prudkostí a akčností je prostě motivem, který zaujme. Vsadil na to i snímek „Death Line“, který vychází ze zajímavého – i když jednoduchého – nápadu, jenž doplňuje o skvělé herecké výkony.

Mladý americký pár se jednou večer vrací metrem a na schodech najde ležet staršího muže. Neví, jestli je mrtvý, nebo co s ním je, ale pro jistotu to nahlásí. Když se vrátí na místo činu, muž zde již není. Nikdo neví, kam se poděl, ale rozjíždí se policejní vyšetřování a události eskalují. Nakonec se sama studentka z bezprostřední blízkosti dovídá, co je příčinou mizejících lidí v londýnském metru.

Donald Pleasence zase jednou v příjemné roli.

Herecké výkony jsou skutečně příjemné, hlavně v osobě Donalda Pleasence, který si zahrál postavičku, jež by bylo možné charakterizovat skoro jako columbovskou s trochou té sellersovské nepříčetnosti. Oživuje děj a posouvá jej dále, sám je největším kontrastem k Američanům. Jen pohled na jeho čajové „dýchánky“ stojí za to. Ostatní herci jsou méně výrazní, snad kromě legendy, která se zde objeví na pár vteřin. Christopher Lee si zahrál epizodní roličku, ale jakmile je na scéně, kamera se věnuje pouze jemu. Jako kdyby film sám vzdával tomuto velikánovi hold.

A samozřejmě nesmí chybět ani Christopher Lee.

Film má zajímavou kameru, která nám v táhlých, bezeslovných sekvencích odhaluje, co se v londýnském metru skrývá. Jakoby z nezaujatého pohledu nám ukazuje odpornosti, jimiž jsou katakomby přeplněné, prezentuje nám hnízdo, jež zde vzniklo, jako nějakou muzejní expozici. Hnus, který je nám prezentován, jako kdyby byl něčím naprosto standardním a obyčejným. Film není velkým dílem, ale je krásnou ukázkou toho, že to jde s malým rozpočtem, s jednoduchým příběhem a s láskou k žánru. „Death Line“ vás nevyděsí, ale myslím si, že vás může příjemně překvapit.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář