13 Sins (2014)

75%
Co jste schopni všechno udělat, když vás propustí z práce, ale vy peníze nutně potřebujete? Kde je vaše hranice?

13 Sins

USA, 2014, 88 minut

 

Režie: Daniel Stamm

Scénář: David Birke a Daniel Stamm podle původního scénáře Chookiata Sakveerakula a Eakasita Thairatanaa

Hrají:

Mark Webber (Elliot)

Devon Graye (Michael)

Tom Bower (Otec)

Rutina Wesley (Shelby)

 

Kdyby snímek „13 Sins“ nebyl jen remakem ne až tak starého thajského filmu, který šel do kin v roce 2006 a česky je uváděn jako 13: hra smrti, asi by to bylo o něčem ještě trochu jiném. Musím se někdy na tuhle původní verzi podívat, protože remake prezentuje hodně dobrý příběh, který mi skvěle sedl a který jsem si dokázal představit jako japonskou mangu na pokračování. Bohužel skutečnost remaku mi přece jen ten největší požitek sráží, protože to není prostě originální, ale už to vymyslel někdo jiný.

 Krve bude čím dál víc.

Thajci ukázali, že se docela zajímají o psychiku člověka a že dokážou variovat nápad ze „Saw“ na naprosto něco nového. Američané pak tímhle remakem ukázali, že někdy mají cit pro předělávky a důležitější je pro ně celkový příběh, než nutně převádění na americká hororová klišé. To se například projevilo i v závěru filmu, který můžete považovat za špatný nebo dobrý, ale zase není tolik americký. Navíc fatálnost některých scén je skutečně ohromující.

 Hellboy už mu nestačil.

„13 Sins“ je snímek o muži, který to v životě nemá zrovna jednoduché. Má snoubenku, která je těhotná a myslí si, že všechno zvládnou z jeho práce. Jenže z té ho právě vyhodí. Nemluvě o tom, že jeho bratr je silně duševně nemocný a očividně bude muset být přemístěn do ústavu. Jenže pak přijde nečekaná záchrana. Zazvoní telefon, kde se ozve hlas, jenž chce po Elliotovi jen to, aby splnil třináct úkolů, které mu dá. Pokud tak učiní, jeho úspěch bude oceněn velmi významnou finanční částkou.

 13 hříchů je 13 hříchů.

Asi je jasné, že úkoly nebudou nijak jednoduché, ale postupně se ukazuje, že se jedná o skutečná svinstva a Elliot se vystavuje velkému nebezpečí, a to jak pro sebe a svoji svobodu, tak tomuto nebezpečí vystavuje i případně svou rodinu. Postupně navíc zjišťuje, že všechno, co se děje, je mnohem komplexnější, než jak na první pohled vypadalo. Thajci tak ukazují, že skutečně mají dar pro složitý a dobrý příběh, který dává smysl a jde v konečném důsledku poměrně hluboko do lidské mysli.

 Poslední zvonění?

I když nejsem fanoušek remaků – a bez ohledu na to, že jsem ještě neviděl původní film – jsem si jistý, že kvality této předělávky jsou dostatečně vysoké na to, aby si hodnocení 75 % zasloužil. „13 Sins“ je snímek, který přece jen v rámci amerických předělávek docela vyniká. Má slabší momenty a v závěru to začíná být možná až trochu moc rychlé, ale pořád je to výborná ukázka toho že remaky někdy nemusí skončit jako naprostý hnůj.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (gore, vrazi)


Přidat komentář