30 a půl metru (2008)

60%
Domácí vězení se promění ve skutečnou hrůzu.

30 a půl metru

100 Feet

USA, 2008, 96 minut

 

Režie: Eric Red

Scénář: Eric Red

Hrají:

Famke Janssen (Marnie Watson)

Bobby Cannavale (Shanks)

Ed Westwick (Joey)

Michael Paré (Mike Watson / The Ghost)

 

Marnie (Famke Janssen) nemá zrovna na růžích ustláno. Sledujeme ji na začátku filmu, jak spoutaná jede do domu, o kterém později zjistíme, že je vlastně její a že tam dlouhou dobu žila. Proč se tam vrací v poutech? Jednoduše proto, aby tam strávila zbytek svého trestu, který si má odpykat jako osoba v domácí vězení. Má takový ten náramek na noze a nesmí dál než ke dveřím domu a ani k nim pořádně nedojde.

 Bude hodně vyděšená.

Co Marnie provedla? No, zdálo by se, že nic tak strašného, když má jen domácí vězení, ale ona ve skutečnosti spáchala vraždu. A podle všeho se zdá, že osobou byl policejní důstojník. Nemluvě o tom, že to byl ve skutečnosti také její manžel. Co se tenkrát vlastně stalo? To se pořádně nedozvíme, což mi na jednu stranu imponuje – film zbytečně nevyužívá flashbacky a obejde se bez nich.

 Ve vlastním domě nemá klid.

Marnie ale nebude mít klid ani ve své samotě, protože sousedé se k ní samozřejmě neznají. Nejde o to, že si musí všechno zařizovat přes poslíčka a musí bojovat se Shanksem, který byl parťákem jejího manžela, ale je tu také problém, že v domě se děje něco podivného, jsou slyšet zvláštní zvuky a očividně je zde další existence, která na sebe chce upozorňovat. Marnie trpí dál.

 Velkolepé!

Jasně, snímek je naprosto klasický v tom, jak se poltergeist stále více a násilněji projevuje, ale nemůžu si pomoct, díky Famke je to podáno tak, že i tenhle celkem neoriginální námět je fajn a vy chcete vidět, jak to dopadne. To nakonec skutečně dopadne a film vrcholí ve finále, které je sice možná moc trikové a ne až tak dobře provedené, ale je to tak nějak to, co očekáváte. Film neděsí tolik, ale trochu přece jen ano.

 Neviditelný muž?

„30 a půl metru“ je tak celkem obyčejným hororem, který vsadil na existenci zlého ducha a nic moc navíc tomu nedal, ale ani nebylo potřeba. Postavy jsou natolik zajímavé, aby se to dalo snést, stejně jako stopáž, která by sice mohla být klidně kratší, ale ani v tomhle provedení nevadí. Nic velkého nedostanete, ale takový fajn jednoduchý horor na jeden večer určitě. A Famke je prostě zajímavá.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář