7500 (2014)

35%
Dokonce i horor od celkem známého režiséra a navíc v klaustrofobním letadle, se dá dobře zmrvit.

7500

Japonsko, USA, 2014, 79 minut

 

Režie: Takashi Shimizu

Scénář: Craig Rosenberg

Hrají:

Ryan Kwanten (Brad Martin)

Amy Smart (Pia Martin)

Leslie Bibb (Laura Baxter)

Jamie Chung (Suzy Lee)

 

Snímek „7500“ už byl oznámen docela dlouho, ani bych se nedivil, kdyby to byly už dva tři roky, ale do širší distribuce se dostal až v roce 2014. Myslím, že se jednalo o poměrně očekávaný projekt, hlavně se čekalo na to, s čím zase přijde Takashi Shimizu a jak se mu podaří vyděsit diváky tentokrát. První reakce na snímek byly celkem rozporuplné, a tak musím říct, že jsem měl sám docela obavu z toho, zda se nebude jednat o propadák. Bohužel Shimizu ukazuje, že až moc načáchl západním stylem natáčení.

 A režisér řekl, nasaďte inteligentní výrazy.

Jediné, co je na filmu japonské, to je jméno režiséra a skutečnost, že letadlo míří do Tokia. Ano, většina stopáže se odehrává v letadle, což je klaustrofobní prostor, který se dá velmi dobře využít. Nemůžu si ale pomoct, jako kdyby Shimizu ani nevěděl, kde ten film natáčí a jaké jsou možnosti takového letadla. Na to, jak je krátká stopáž, je zde celkem dlouhé seznámení s hrdiny a následně snaha vystavět celkem zajímavou zápletku. Jenže ouha, ono to najednou končí a vy máte pocit, že jste byli o něco okradeni.

 Okrást mrtvého není hřích.

Spousta lidí nastoupí do letadla a chystají se na cestu do Tokia. Už od začátku je jasné, že tohle nebude žádný poklidný let, ale budou zde problémy. Je zde minimálně jeden chlapík, který se tváří hodně divně. Důležité jsou ale i ostatní postavy, které mají nějaký osud, nějakou minulost, nějaký smysl pro příběh, ať už je to záchranář, emo holka, „zamilovaný“ pár anebo prostě jen možná těhotná holka.

 Já bych tam radši nic nehledal.

Scénář však nedokáže postavy využít nějakým zajímavým způsobem a vy jen čekáte na to divné, co se začne dít. To se skutečně dít začne, ale je to jen taková jednoduchá linka, která nemá moc prostoru, aby zasáhla diváka a skutečně mu dala pocítit nějaký ten strach. Husí kůže vám z tohohle filmu těžko naskočí, což je nesmírně smutné, pokud si vzpomeneme na horory, na nichž Shimizu začínal a které ho proslavily. Svou legendární sérii „Ju-on“ tímhle nepřekoná, ba se jí ani nepřiblíží.

 Teď se budeme trochu bát.

„7500“ je film, který má v první polovině docela dobré momenty, ale není to nic, co by nakonec vyústilo ve skutečně skvělou podívanou. Je to zabité poměrně standardním plynutím příběhu, což nakonec vede k tomu, že se možná budete nudit. Já si nemůžu pomoct, ale mě ta pointa prostě zhnusila. Od japonského režiséra takového kalibru bych čekal něco trochu lepšího. Ale splynutí s americkou produkcí prostě dělá svoje.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (duchové, survival)


Přidat komentář