Akira Yamaoka

Ulicemi Silent Hill se valí neprostupná mlha a z ní jsou slyšet nervy drásající skřeky. Harry, James nebo Heather se nemůžou dočkat, až vstoupí na nějaké klidnější místo, kde se je nepokusí zabít zdravotní sestřička. Ne jen pro pocit bezpečí, ale i proto, že tu hraje tak příjemná hudba.

Akira Jamaoka se narodil 6. února 1968 a je hudební skladatel, který pracoval pro společnost Konami. Pod její taktovkou napsal hudbu pro velkou část her "Silent Hill" a dokonce i pro oba dva filmy. V dnešní době pracuje pro Grasshopper Manufacture, kde spolupracoval například na hře "Shadows of the Damned".

Akira Yamaoka

Začínal jako student umění na tokijské univerzitě, kde studoval design. Ve finále se ale rozhodl vyrazit cestou hudebníka a pracoval jako skladatel na vlastní pěst, než se v roce 1993 přidal ke společnosti Konami. Zde vytvořil hudbu a zvukové efekty k většině her "Silent Hill", přičemž od třetího dílu se dokonce podílel na sérii jako producent.

Hudba v "Silent Hill" je melancholická a podtrhuje hororový žánr. Je typická svou ponurou náladou a rockovým vlivem. Od třetího dílu navíc Jamaoka spolupracoval s Mary Elizabeth McGlynn a Joe Romersaem, kteří některým písním propůjčili svůj hlas. S nimi také vystoupil na několika živých koncertech.

Co se zvukových efektů týče, Jamaoka se snaží člověka vtáhnout do hry obyčejnými zvuky, které potkáváme každý den. Objevují se náhodně a vyvolávají představu, že je všechno tak, jak má být. Když se potom objeví nějaký jiný, člověk hned zpozorní a napětí se stupňuje.

Jamaoka se dal slyšet, že ponurou hudbu píše ve chvílích, kdy je šťastný. Podle něj tak člověk nejlépe pozná, co je temné a smutné. Pokud by skládal se špatnou náladou, brzy by otupěl a nepoznal by, co je opravdu melancholické. Možná i tam tkví jeho úspěch ve vytváření mrazivé atmosféry a mnozí umělci by si z něj měli brát příklad. V jedné věci by ho ale hudebníci následovat neměli. Jamaoka neumí číst noty.

A kdo ho ovlivnil v jeho kariéře? Například Angelo Badalamenti, Metallica nebo Depeche Mode. Studium umělecké školy mělo taky svůj vliv, protože Jamaoka považuje za nejlepší kombinovat hudbu a umění, protože tak se vytváří osobitý styl.

Ačkoliv v dnešní době působí u Grasshopper Manufacture, měl se účastnit tvorby nové hry "Silent Hills". Ta ale byla později k nevalné radosti fanoušků zrušena, takže Jamaoka zůstává u svých vlastních singlů, projektů a koncertů.

Akira Yamaoka

Osobnosti hororu


Přidat komentář