Strait-Jacket (1964)

80%
Spojení tří velkých filmových jmen na mě skvěle zafungovalo.

Strait-Jacket

USA, 1964, 93 minut

 

Režie: William Castle

Scénář: Robert Bloch

Hrají:

Joan Crawford (Lucy Harbin)

Diane Baker (Carol Cutler)

Leif Erickson (Bill Cutler)

Howard St. John (Raymond Fields)

 

Velmi zajímavé spojení, které mě už na první pohled dovedlo navnadit na sledování tohoto filmu. Zaprvé je zde režisér a producent William Castle, jehož filmy mám obecně velmi rád. Pak je zde Joan Crawford, což je moje velmi oblíbená herečka, která mě baví, ať už ve svých mladých letech, tak – a možná ještě víc – i v pozdější době, kdy zestárla, ale stále v sobě měla něco neskutečného.

Nože před ní nedávejte.

A nakonec je zde Robert Bloch, který k tomuto filmu napsal scénář. Tohle je celkem silná trojice, na kterou jsem se velmi těšil a musím říct, že se čekání vyplatilo. I když jsem tak nějak tušil, jak to dopadne – ono ani jinak nemohlo, protože bylo jasné, že musí přijít nějaké překvapení – stejně mě dokázalo dostat, jak bylo to odhalení zpracováno, to bylo velmi povedené.

A sekyru už vůbec ne!

Příběh začíná pěkně drsně, i když je to rok 1964 a je to William Castle. To znamená, že to nebude až tak moc krvavé. Ale to vůbec nevadí, protože i tak úvodní scéna udělá dojem. Lucy Harbin (Joan Crawford) zabila svého manžela a jeho milenku. Manželovi uťala hlavu. To vše před zraky své tříleté dcery. Nemohlo to skončit jinak, než že ji šílenou zavřeli do blázince, kde zůstala po následujících dvacet let.

To se opravdu nemělo stát.

Teď se Lucy vrací na farmu, vrací se ke své dceři a společně by chtěly znovu vytvořit vztah, který tak dlouho chladl. Jsou trochu obezřetné, ale snaží se fungovat. Jen to vypadá, že Lucy je stále nemocná, stále se jí děje něco, co by se dalo snadno klasifikovat jako halucinace, přeludy apod. Že by jejímu okolí hrozilo nové nebezpečí? Že by jí ústavní léčba nedokázala pomoct?

Teď už je pozdě...

Spojení William Castle, Robert Bloch a Joan Crawford skvěle zafungovalo a já jsem snímek „Strait-Jacket“ sledoval s potěšením, že se dívám na něco, co je dobré, co se skutečně snaží o to, aby byl divák minimálně napjatý. Jasně, je vidět, že se William Castle hodně inspiroval v obraznosti filmu „Psycho“ – ono se srovnání nabízí i díky Blochovi – ale i tak film „Strait-Jacket“ jako horor výborně funguje.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář