Alberto Pez: Zombíkovy narozky

95%
Hrůza! Děs! Neštěstí! Aneb jak zombíci slaví narozeniny.

Alberto Pez: Zombíkovy narozky

Nakladatelství Meander, 2013, 178 Kč

Tohle bude trochu rarita. Tedy, nenechte se mýlit, nejde o vtip, ale o vcelku kvalitní počin. Kvalitní, nicméně (a odpusťte mi ten výraz) švihlý. Tudíž ačkoli je tato kniha k nalezení v dětském oddělení a počet slov odpovídá schopnostem malých čtenářů (nebo méně zdatných čtenářů), ani na chvíli jsem nepochybovala, že by tu měla získat své místo. Přiznávám sympatie ke všemu nemrtvému, též jsem si jistá, že tuto knihu budu jednou předčítat svým dětem před spaním a dokonce uvažuji nad tím, že by se „Zombíkovy narozky“ mohly předávat v mé budoucí rodině z generace na generaci jako úctyhodný poklad, ale hlavní důvod, proč jsem se rozhodla vás z malým zombíkem seznámit je, že hororových pohádek pro nejmenší na světě není tolik, a když už se nějaká objeví, byla by škoda ji minout.

Obálka

Beník Kyrog má sedmého října narozeniny. Oficiálně třetí, ve skutečnosti bůh ví jaké. Beník je totiž zombík. Jak se to stalo? Proč se z malého chlapce stal netvor se skoro vypadlými bulvami? To je přece fuk, důležité je, že bude mít narozeniny! A protože je to fajn kluk, i když trochu zapáchá, má spoustu kamarádů. Jedni z nich jsou i sourozenci Nehodovi, kteří se Beníkovi rozhodou uspořádat oslavu… Ač nerada, v tomto momentě musím skončit, neboť bych vám během několika dalších vět mohla prozradit děj celé knihy. Je to přeci jen text pro děti. Nebo ne? Nastíním jen, že žonglovat na takové párty se dá nejen s míčky a až vám někdy, nedej bůh, upadne noha, vězte, že je dobré mít po ruce vývrtku. Klasická dětská témata a problémy.

Takže se opět musím ptát: Je to kniha pro děti? Ano, najdeme ji v dětském oddělení. Ne, doktor Sek-Sek s kuchařským nožem v ruce, nevypadá jako klaun s cukrovou vatou. Ano, knížka má jen něco málo přes 30 stran a písmena jsou větší než číslice na seniorských mobilních telefonech. Ne, asi není správné nazývat žonglování s kusy lidského těla šikovností. Čili… Je to spekulativní záležitost. A jsem si naprosto jistá, že se tento originální počin nesetká jen s kladnou odezvou. Přesto, pokud jsou „Zombíkovy narozky“ skutečně určeny dětem, záleží na rodičích, jak svému dítku knihu podají. Jestli mu od raných let budou zakazovat vše na první pohled nevhodné (i když sami dobře vědí, že zákaz = absolutně bezpodmínečně nutné porušení), nebo začnou ve svém malém človíčku pěstovat nadhled a smysl pro humor a legraci už od začátku.

Sek-Sek

Autoři knihy, Alberto Pez a ilustrátor Roberto Cubillas, na zadní straně „Zombíkových narozek“ vypráví krátký příběh o tom, jak jejich společné dílko vzniklo a daří se jim udržet příjemně nastolenou absurditu v inteligentní nadnesené rovině. Nejen, že se oslavy Beníkových narozenin účastnili, ale ještě ji láskyplně zaznamenali, abychom všichni věděli, že i když zombíci moc nemluví a zapáchají, jsou to velcí sympaťáci. Není divu, že nakladatelství Meander vydalo i další počiny těchto dvou přátel, a to například „Tajný život blech“ (2010) nebo „Je důležité, aby děti spaly s kočkou v posteli“ (2013).  

„Zombíkovy narozky“ je kouzelně ilustrovaná kniha, nejspíš lehce inspirovaná tvorbou Tima Burtona, která sice nakukuje do Pandořiny skřínky problematiky současné literatury, ale ohromně pobaví děti i dospělé. Protože, jak říkají sami autoři, jde o příběh, ze kterého budou všichni paf! Na závěr krátká poznámka na okraj: pomatujete si, jak Bernard s Mannym psali v Black Books dětskou knihu? Kdyby bývali nepsali o slůněti a balónu a věnovali se zombíkům, takhle nějak by to dopadlo.

Hororové knihy (zombie, děti)


Přidat komentář