Alice Cooper: Poslední pokušení (komiks)

60%
Neil Gaiman a Alice Cooper, to je samo o sobě zvláštní spojení, z kterého však nevzniklo nic špatného, naopak zajímavé dílo, které je ve svém oboru do jisté míry jedinečné.

Alice Cooper: Poslední pokušení

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2003, 349 Kč

 

Scénář: Neil Gaiman a Alice Cooper

Kresba: Michael Zulli

 

Neil Gaiman je člověk, který je znám i v České republice a jeho knihy a komiksy vycházejí u nás v poměrně velkém počtu. Gaiman je jedinečný pro svou obrovskou představivost, ale i pro neskutečnou sečtělost. Když čtete jeho dílo, máte pocit, že tohle nesplácal jen tak nějaký pisálek, ale člověk, který svému řemeslu rozumí a navíc má spoustu, spoustu informací. A to platí nejen pro jeho komiksové scénáře, ale i pro jeho tvorbu prozaickou: „Nikdykde“, „Koralína“, atd. Do rukou se nám dostává přece jen něco, co není úplně klasickou Gaimanovou tvorbou. Ve skutečnosti se totiž jedná o doprovodný příběh k hudebnímu albu Alice Coopera.

Přebal českého vydání komiksu Alice Cooper: Poslední pokušení.

Alice Cooper se v roce 1993 rozhodl, že natočí monotématické album, které nakonec bylo nazváno „The Last Temptation“ (překládáno jako poslední pokušení). A protože je Alice fanouškem „Sandmana“, rozhodl se, že by chtěl album doplnit komiksovým příběhem, k němuž by právě Neil napsal scénář. Tak se také stalo. Kresba, která byla nakonec hnědobílá, se ujal Michael Zulli a vzniklo překvapivě zajímavé dílo, které rozhodně dobře dokresluje album, a navíc se vůbec neztratí ani v Gaimanově tvorbě. Neříkám, že je to jeho nejlepší komiks, ale na to, jak je zamýšleno, se jedná o perlu.

Ukázkové stránky z komiksu Alice Cooper: Poslední pokušení.

Hlavní postavy jsou dvě. Mladík Steven, který jakoby nijak nevybočoval z generace mladých lidí. Život ho nudí, chodí do školy, je trochu nýmand, kterému se kamarádi posmívají, ale je to jen škodolibé pošklebování, není to ještě za hranicí šikanování. Kamarádi jsou prostě kamarádi. Ale pak je tu ještě druhá postava. A tou není nikdo jiný než Alice Cooper, nebo alespoň principál divadla, který je tomuto originálnímu muzikantovi velmi podobný. Divadlo skutečna, kterému principál vládne, je místem, které vidí jen Steven sám a kde má poznat, jaký je jeho osud a vybrat si – dál žít život, dospět a být bezvýznamným nikým, anebo zůstat v divadle navždy a nikdy nezestárnout? Ne, druhá možnost není až tak lákavá, jak se zdá.

Ukázkové stránky z komiksu Alice Cooper: Poslední pokušení.

Neil Gaiman je profesionál a jako takový se postavil i k „Poslednímu pokušení“. Napsal scénář, který má hlavu a patu, který je snový, stejně jako jiné Gaimanovy věci, a má i svou hloubku, která naprosto koresponduje s aurou, již kolem sebe Alice Cooper šíří, stejně jako s hudbou, kterou dělá. Ale příběh není úplně dokonalý, snaží se být až příliš moc vysvětlující, a i když to všechno dobře funguje, vysvětlující pasáž ve třetím dějství mi přišla na škodu. Mohlo kolem toho být víc otazníků a čtenář by si mohl domýšlet, kdo je vlastně ten dlouhán s maskou, jestli je ďáblem anebo kým. Konec sice i tohle umožňuje, ale komiks nepřináší nic úplně nového a nečekaného. Ale opakuji, že na to, že se jedná o komiks k hudebnímu albu, je kvalita vysoká. A to platí i pro kresbu, která je úžasně nemainstreamová a ke Gaimanovu scénáři prostě sedí.

Ukázkové stránky z komiksu Alice Cooper: Poslední pokušení.

Zůstává přece jen otázka. Proč Comics Centrum vydalo něco takového? Jak říkám, není to špatný komiks, vazba je dobrá, vše pěkně provedeno, i když cena je přece jen trochu nadsazená. Je ale v České republice taková fanouškovská základna, která by žrala všechno, co se jen trochu týká Alice Coopera? Ne, nemyslím si. Šlo prostě jen o Gaimana, který tu základnu má. A tak, jak se píše v předmluvě: „No, jeden můj zpěvák je váš velkej fanda. Vlastně my všichni jsme fanoušci. Sandman a tak.“

 

Hodnocení: 60%

Hororové knihy (duchové, komiks)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář