Alien 2 - Sulla Terra (1980)

60%
Italské béčko, který není až tak špatné.

Alien 2 - Sulla Terra

Itálie, 1980, 92 minut

 

Režie: Ciro Ippolito a Biagio Proietti

Scénář: Ciro Ippolito

Hrají:

Belinda Mayne (Thelma Joyce)

Mark Bodin (Roy)

Roberto Barrese (Speleolog)

Benedetta Fantoli (Maureen)

 

Když se podíváte na rok vzniku (1980) a následně na zemi vzniku (Itálie), asi vás hned napadne, že tohle nebude zrovna film, který bude mít nějaké velké kvality, respektive je to film, který nebyl natočen s tím, že by se mělo jednat o velký biják. A to je také pravda. Jedná se o film, který je prostě béčkový, ale který si podle mého nezaslouží tak nízké hodnocení, jaké na databázích má.

 Kdyby byly problém jen kameny.

Dobře, na filmu je hodně vidět, že byl natočen s celkem nízkým rozpočtem a možná i s tím, aby trochu parazitoval na úspěchu amerického snímku „Vetřelec“ tím, že se mu přiblížil názvem, ale jinak se od něj naprosto odpoutal, ale přece jen jsem se na snímek díval a neměl jsem pocit, že se jedná o něco skutečně tak špatného. Líbilo se mi prostředí, kde byl film natáčen, líbily se mi triky, líbila se mi jednoduchost.

 V jeskyni je smrt.

Když se na film díváte pozorně, uvidíte, že má spoustu chyb, ale tak nějak mi všechny ty chyby seděly, měl jsem pocit, že tohle k tomu patří, že to vytváří určitý obrázek doby a stylu, který se tentokrát používal, respektive který byl dán i neumětelstvím a malým finančním rozpočtem. Stejně to ale všechno má svoje kouzlo, které mě dovedlo upoutat a díky kterému jsem se bavil.

 Kam šlo očíčko?

Děj je stejně jednoduchý jako většina prvků ve filmu. Z vesmíru něco přistálo na Zemi, což sledujeme v úvodní, poměrně povedené gory scéně, kde nevidíme všechno, ale vidíme dost. Pak už je ale třeba se seznámit s hlavními postavami. Ty se mají vydat na průzkum jedné jeskyně. Právě tam se odehrává velká část příběhu, kdy většinou nevidíme to, co na postavy útočí, ale když už nějaké náznaky jsou, je to celkem krvavé.

 Něco se natahuje!

V podobné italské krvavosti, i když v mnohem větší míře, se inspiroval John Carpenter pro svou Věc, ale ten je kvalitativně na jiné úrovni. Navíc netvrdím, že se inspiroval zrovna v tomhle filmu. „Alien 2 - Sulla Terra“ není skvělým snímkem, ale dostal jsem od něj, co jsem čekal, navíc prostředí jeskyně bylo využito docela dobře. Je to levné, má to své chyby a není jich málo, ale film vyloženě nenudí a dovede vzbudit napětí.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, survival, mimozemšťani)


Přidat komentář