Dredd (2012)

75%
"Dredd" je konečně tím správným převedením britské komiksové klasiky na filmové plátno. Karl Urban tu helmu prostě nesundá!

Dredd

Dredd

Velká Británie, USA, Indie, Jihoafrická republika, 2012, 95 minut

 

Režie: Pete Travis

Scénář: Alex Garland podle postav Johna Wagnera a Carlose Ezquerry

Hrají:

Karl Urban (Soudce Dredd)

Olivia Thirlby (Anderson)

Lena Headey (Ma-Ma)

Warrick Grier (Caleb)

 

Alex Garland je celkem úspěšný scénárista. Podílel se na takových filmech jako „28 dní poté“ nebo Sunshine, kromě toho napsal i román, podle něhož byl natočen snímek „Pláž“. Ano, zdá se, že se mu zalíbila práce s Dannym Boylem, respektive naopak, ale tentokrát se rozhodl, že pro film zpracuje látku, která už sice zpracována byla, ovšem nijak ohromně. „Soudce Dredd“ se nestal takovým filmem, jak se očekávalo, alespoň podle oblíbené předlohy. Nepomohl ani Sly Stallone, který prostě musel ukázat obličej, i když v popisu postavy Dredda je skutečnost, že helmu nikdy nesundá.

A tu helmu prostě nesundá!

Hozenou rukavici sebral režisér Pete Travis, který se blýsknul celkem dobrým ale nijak zásadně nadprůměrným snímkem „Úhel pohledu“, jinak si udělal jméno hlavně v televizi. S ním se do filmu pustil i Karl Urban, který si nasadil helmu soudce v Mega-City One a rozhodl se, že neodhalí svůj obličej a ukáže tak i Stallonemu, jak by se měl film s Dreddem točit.

Nezáviděníhodná situace.

„Soudce Dredd“ není komiks, který je u nás příliš vydávaný, ale nakladatelství Crew to díky svému magazínu „Crew“ napravilo, stejně jako i později vydaným první souborným vydáním nazvaným poměrně prozaicky „Soudce Dredd“. Přesto je to oblíbená postava, nemluvě pak o popularitě v zahraničí, zejména pak v domovské Velké Británii, kde je to patrně nejoblíbenější domácí postava. Proto se do filmu vkládaly celkem velké naděje, protože i když je to snímek koprodukční, Velká Británie ho zaštítila především.

Co by byl Dredd bez motorky.

„Dredd“ je drsným filmem, přesně takovým, jakým je i komiks. I když se vlastně jedná jen o takovou malou epizodu, která se odvíjí v jednom obrovském věžáku. Přesto dostanete přesně to, co od Dredda čekáte. Ikonickou postavu, která si nebere servítky a jedná přesně podle toho, jak by jednala v komiksu (snad možná až na ten úplný závěr), šmejdy, kteří si zaslouží sejmout, protože prostě o nic jiného nestojí, a také město, v němž by nikdo nechtěl žít. Mega-City One je přesně to město, kde jsou soudci třeba.

Co se to stalo se seriálovou mámou Johna Connora?

Moderní „Dredd“ je ukázkou toho, že pokud se tvůrci pokusí natočit film co nejvěrněji jeho komiksové předloze, nemusí to být na škodu, naopak, je to ku prospěchu věci. Alespoň v tomto případě tomu tak skutečně je. Film využívá zpomalené záběry, aby si člověk užil výstřiky digitální krve, a ono to celkem funguje. Je tomu totiž ještě přidán takový speciální lesk, který vás dostane. Nechte se unášet filmem, který se drží kultu a daří se mu ho rozšiřovat, nikoli kazit.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (gore, survival, komiks, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář