Alien Abduction (2014)

30%
Jeden mimozemský únos s pohledu found footage.

Alien Abduction

USA, 2014, 85 minut

 

Režie: Matty Beckerman

Scénář: Robert Lewis

Hrají:

Katherine Sigismund (Katie Morris)

Corey Eid (Corey Morris)

Riley Polanski (Riley Morris)

Jillian Clare (Jillian Morris)

 

Tak jsem narazil na další found footage horor. Začínám mít pocit, že v poslední době mám opravdu štěstí buď na found footage anebo něco, co se snaží o probuzení satana nebo jeho příbuzných. Že by se horor opravdu dostal do slepé ulice a nevěděl, jak ven? Asi bych se měl snažit trochu lépe vybírat, protože found footage opravdu nikam nevede, a je jedno, jestli po vás jde mimozemšťan, egyptský bůh, nebo něco v lesích.

 To je pohled.

V tomhle případě – jak název poměrně jasně napovídá – půjde o variantu s mimozemšťanem. Začátek se nijak nerozpakuje a rovnou nám říká, že tohle je podle události, k níž skutečně došlo. Jak jinak. Následuje cosi, co ani nemá cenu sledovat, protože kamera v podstatě nic nezabere. To je asi minutová sekvence. Pak nám tvůrci ústy několika očitých svědků poví, že na Brown Mountain skutečně docházelo k podivným událostem, které je možné si vysvětlit jen jako UFO.

 To je tma.

Když už si myslíte, že by mohlo být „Alien Abduction“ opravdu povedené mockumentary, zjistíte, že dokumentární část nemá také víc jak minutu. Pak už sledujeme prostřednictvím ruční kamery pětičlennou rodinku, která se vydává na kempování v přírodě. Prvních pět minut idylka, pak se tatík ukáže jako naprosté hovado a první adept na to, aby byl unesen něčím neznámým. A také, ž je. Nejprve je však ještě třeba, aby z nebe začali padat ptáci. Proč ne třeba mloci? To by bylo alespoň trochu originální. Stejně by nikdo nechtěl vysvětlovat, proč se to děje.

 Že by silničáři?

Musím uznat, že se snímek snažil už od začátku jet naplno. Není zde hodina seznamování se s postavami a sledováním jejich nudného a nezajímavého života. Tohle se shrne v prvních deseti minutách, a pak už musejí postavy unikat, i když je velká pravděpodobnost, že prostě neuniknou. Jenže pokud nemáte found footage rádi, tak tohle je další film, který nic jiného navíc nepřinese. Mě prostě nebaví sledovat třesoucí se obraz, kterým je vyprávěn příběh někoho, kdo mě nezajímá.

 Opět trochu nejasné.

Pro found footage nadšence je „Alien Abduction“ asi celkem snesitelný film, pro milovníky hororu už je to jen jeden z mnoha. Není zde nic, co by se odlišovalo, alespoň natolik zásadně, že by snímek vynikal a žánru přinesl něco trochu nového. Nepřináší nic a jen se plácá v klišé. Já jsem prostě zjistil, že ve filmu chci vědět, co se děje. Ale pořád žánr chápu hlavně jako možnost pro ty, kteří nemají možnost točit jinak, protože se jim nedostává peněz. Když jsme u toho, tak trikově to není zlé.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (mimozemšťani, found footage)


Přidat komentář