Alien Uprising (2012)

10%
Někdy film nezachrání ani přítomnost Jean-Clauda Van Damma.

Alien Uprising

USA, 2012, 101 minut

 

Režie: Dominic Burns

Scénář: Dominic Burns

Hrají:

Bianca Bree (Carrie)

Sean Brosnan (Michael)

Simon Phillips (Robin)

Maya Grant (Dana)

 

Velká Británie v poslední době produkuje celkem velké množství nízkorozpočtových hororů, thrillerů a akčních filmů, které asi mají ukázat, že to jde i jinde, ne jen za velkou louží. Bohužel jejich kvalita opravdu není úplně odpovídající. Sem tam se jedná prostě jen o bláboly, které jsou snahou navýšit počet natočených filmů za rok. Klasika – kvantita nad kvalitou. Což je sice úslužné, ale já jsem pořád přesvědčen o tom, že divák si zaslouží kvalitu a nikoli kvantitu. Ano, to říká člověk, který publikuje zhruba dva až tři články denně na různých serverech.

Ale, ale, kdopak nám to tu přilít?

„Alien Uprising“ je krásnou ukázkou toho, co je to moderní horor, nebo moderní sci-fi. V tomto snímku se spojují prvky obou žánrů. Tak v první řadě je to neoriginál. Jsou to snímky, které parazitují na jiných filmech, anebo si z nich něco berou. „Alien Uprising“ je příklad toho, jak vypadá podivná směska filmů jako Invaze lupičů těl, „Útok na věžák“ a „Neznámý signál“. A koneckonců by se zde dalo najít i něco málo z „Plan 9 from Outer Space“. Ed by se dmul pýchou.

Vojáci nesmí chybět!

To však nejsou jediné nešvary. Někdo dokáže klasická i méně klasická díla využít ve svůj prospěch, odkazovat na ně, neparazitovat, ale s láskou parodovat, využívat, ne zneužívat. Je zde další problém. Nízký rozpočet vede filmaře k tomu, že je skvělé udělat horor v tom smyslu, že divák vlastně nic neuvidí, bude se soustředit pouze na postavy a jejich utrpení. To je sice hezké, ale k tomu je potřeba několik základních aspektů – dobrý a zajímavý scénář, dobré herecké výkony a zajímaví herci. Tohle jsou faktory, které „Alien Uprising“ postrádá ve všech ohledech.

Tak jo, na ní se dá koukat.

Že se tam objeví Jean-Claude Van Damme? Ano, to je sice pravda, a také je to pravděpodobně nejvyšší položka na rozpočtu filmu, ale ani on však nezabraňuje tomu, abychom sledovali jen shluk křiku, pobíhání, vzdychání a ječení, a to v podstatě bez cíle, jenom s tím, že máme mít dojem, že tam venku něco je. Ano, tam venku něco je, ale člověk má pocit, že je to nejspíš jen bouřka.

No vida, a pak že je to blbej film!

Ech... To je moje povzdechnutí nad podobnými filmy, které se nám snaží dokázat, že může točit každý. Může, protože dnes jsou k tomu technologické možnosti, ale tohle je bohužel i špatně. Natáčí skutečně každý, tedy také ti, co nemají špetku talentu, tací, co nejsou schopni vytvořit atmosféru, gradovat napětí. Je to uřvané, je to unylé, je to prázdné a směšné. Tohle není film, který by stál za pozornost.

 

Hodnocení:  10 %

Hororové filmy (béčka, survival, mimozemšťani)


Přidat komentář